استعلام برند قبل از ثبت ,استعلام برند شرکت

استعلام برند

بعد از به ثبت رساندن یک شرکت ، صاحبان شرکت ها برای برخورداری از یک سری مزایا مانند اخذ نمایندگی و یا استفاده از تسهیلات بانکی و همین طور معرفی محصولات خود نیاز دارند تا برندی را برای محصولات خود انتخاب کرده و آن را به ثبت برسانند.جهت برگزیدن و ثبت علامت تجاری نیاز به شرایط خاصیی می باشد.بر اساس قانون ثبت علامت و اختراعات ، علامت تجاری یا برند باید نو ، ابتکاری بوده و سبب گمراهی عموم نشود.

جدید و نو بودن علامت تجاری یعنی اینکه علامت تجاری مورد استفاده بر روی محصول که ارائه می گردد ، از لحاظ شکلی باید تازه و جدید بوده و قبلا به وسیله سایرین به ثبت نرسیده و مورد استفاده قرار نگرفته باشد.

باید اشاره داشته باشیم که بر اساس جدول طبقه بندی کالا ، زمانی که برای کالای مشخصی علامتی از یک طبقه خاص استعمال گردد ، فرد دیگری که بعد از انتخاب علامت مذکور بخواهد جهت کالای خود یک علامت مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده نماید ،اجازه این کار به او داده نخواهد شد.

از آنجایی که حجم برندهای ثبت شده در اداره مالکیت صنعتی در طی دهه های اخیر به صورت وسیعی افزایش پیدا کرده است ، لذا در حال حاضر انتخاب علائم تجاری یا برند بسیار دشوارتر از گذشته شده است. در صورتی که یک علامت تجاری یا برند به ثبت رسیده باشد دیگر قابلیت ثبت نخواهد داشت. به خاطر همین مسئله هم می باشد که جهت  پیشگیری ازرد برند پیشنهادی ، پیش از ثبت برند ، باید از برند مد نظر استعلام گرفته شود تا مطمئن شد که این برند قبلا به ثبت نرسیده باشد.

استعلام برند قبل از ثبت

طریقه استعلام برند قبل از ثبت

قبل از اینکه شما اقدام به ثبت برند کنید ؛ باید نخست به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به آدرس http://rrk.ir مراجعه نمایید. برای استعلام برند ، این سامانه از معتبرترین روش ها برای استعلام برند به شمار می رود . در این شیوه جهت استعلام برند مد نظر ، نخست وارد سامانه مذکور شده و سپس باید به قسمت آگهی های قانونی مراجعه نمایید و با انتخاب علامت تجاری به عنوان آگهی ، قید نام و تکمیل کردن دیگر اطلاعات درخواست شده بر روی گزینه جستجو کلیک کنید.

شما با استعلام برند قبل از ثبت می توانید از کلیه برندهای ثبت شده در 45 طبقه کاری اطلاع پیدا کنید . گاهی اوقات امکان دارد یک برند یا علامت تجاری را مختص کالا یا خدمتی ویژه بدانیم و قصد داشته باشیم که از همان نام در کالا یا سایر خدمات استفاده نماییم. بنابراین با استعلام برند پیش از ثبت ، از ثبت آن در طبقات دیگر هم اطلاع پیدا می کنیم و دیگر نیازی نیست که جهت آن اظهارنامه ای دیگر تنظیم نمود.

نکاتی که باید در انتخاب نام برند رعایت شود

جدید و ابتکاری بودن علامت تجاری

از جمله ویژگی های یک علامت تجاری ابتکاری بودن آن می باشد به این معنی که علامت باید دارای طراحی و ظرایف شکلی باشد. در صورتی که علامت ساده بوده و با خود جنس اشتباه گردد محصول عرضه شده در بازار مورد حمایت قرار نمی گیرد و آثار خوب تجاری یک علامت ابتکاری را در بر نخواهد گرفت. از سوی دیگر ، ابتکاری بودن علامت تجاری موجب می شود که اسامی عام ( مانند کلمه «شکر» ) به عنوان علامت تجاری انتخاب نگردد و همین طور استفاده از خطوط هندسی به شکل لوزی یا دایره و همچنین انتخاب ارقام که نشانگر کیفیت جنس باشد ، دارای جنبه ابتکاری نمی باشد اما در صورتی که ارقام استفاده شده با نوع کالا جهت استفاده به عنوان علامت ، متمایز باشد ، نمی تواند اشکال داشته باشد.

گمراه نکردن مشتری

طراحی علامت تجاری نباید به گونه ای باشد که مشتری را دچار گمراهی کرده و وی را در تشخیص و تمییز سایرعلایم تجاری که مقداری مشابهت باهم دارند ، دچار اشتباه و انتخاب غلط کند. مثلا در علایم مرکب امکان دارد در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد وسایر اجزای یکسان و مشابه نباشند به گونه ای که جزء مشابه و مشترک دو علامت میان مالکان آن ها سبب اختلاف و دعوا گردد.

گاهی مواقع امکان دارد ، ایجاد اشتباه در نظر مشتری ، با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان برند جهت کالایی مشخص که در اصل میان کالا و آن منطقه هیچ گونه ارتباطی وجود ندارد ، پیش بیاید به گونه ای که مشتری تصور نمایید که این محصول به آن منطقه خاص تعلق دارد و در حقیقت مشتری را در مورد مبدا جنس به اشتباه اندازد و مشتری در انتخاب و خرید کالا دچاری اشتباه شود.

کارشناسان موسسه ثبت برند و شرکت ذهن ناب آماده ارائه مشاوره در مورد استعلام برند و ثبت انواع شرکت ها به شما عزیزان می باشند . شما عزیزان برای ارتباط با موسسه حقوقی ذهن ناب می توانید با شماره تلفن های ذکر شده در ذیل تماس برقرار کنید.