مراحل و نحوه افزایش سرمایه شرکت

طبق تعاریفی که از شرکت ها شده است ممکن است شرکاء و یا سهامداران بعد از تاسیس شرکت و یا طی زمان های مختلف تصمیم به افزایش سرمایه شرکت نمایند. افزایش سرمایه در شرکت ها و موسسات غیرتجاری اصولاً به منظور افزایش اعتبار شرکت ها می باشد.

افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکت ها و موسسات است. شرکت ها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند.

در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد.

افزایش سرمایه شرکت

نکته بسیار مهم این می باشد که زمانی تصمیم به افزایش سرمایه دارید باید کلیه سرمایه پرداخت (سرمایه تعهدی) شده باشد.

لینک های سریع برای افزایش سرمایه شرکت ها و موسسات غیر تجاری مختلف:

افزایش سرمایه در شرکت ها و موسسات غیر تجاری:

 • افزایش سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود
 • افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص
 • افزایش سرمایه در موسسات غیر تجاری

راه های افزایش سرمایه

معمولاً روند افزایش سرمایه در شرکت ها و موسسات به این شکل است که در مرحله اول هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به همراه دلایل کافی در خصوص افزایش سرمایه به سهامداران و شرکاء شرکت ارائه می کند. این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد رای گیری سهامداران و شرکاء شرکت قرار می گیرد.

سپس در صورت تصویب این پیشنهاد در مجمع و پس از ارائه گزارش بازرسین، افزایش سرمایه شرکت صورت می گیرد. باید توجه داشت که افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص از چه روشی انجام شود، اثرات متفاوتی در این تغییرات قیمت دارد.

دلایل افزایش سرمایه شرکت ها

معمولاً در شرکت ها و موسسات غیرتجاری افزایش سرمایه به یکی از دلایل زیر صورت می پذیرد:

انواع افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود

اگر بخواهیم یک دسته بندی از انواع روش های افزایش سرمایه داشته باشیم، می توان ۶ دسته کلی در نظر گرفت:

 • افزایش سرمایه از محل سود انباشته سهامداران و یا شرکاء (احتیاج به پرداخت مبلغی از طرف سهامداران و شرکاء نیست و شخصیت حقوقی به دلیل اینکه سود انباشته قابل توجهی دارد، تصمیم می‌ گیرد از محل سود انباشته افزایش سرمایه خود را انجام دهد)
 • افزایش سرمایه از محل آورده نقدی شرکاء و یا سهامداران (در این روش باید سهامداران و شرکاء آورده نقدی خود را به حساب شرکت واریز کنند)
 • افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده سهامداران و یا شرکاء
 • افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها (توسط کارشناس دادگستری ارزیابی می شود)
 • افزایش سرمایه به روش افزایش تعداد سهام (مثلاً از ۱۰۰ سهم به ۲۰۰ سهم)
 • افزایش سرمایه به روش افزایش ارزش اسمی سهام (مثلاً از مبلغ ۱,۰۰۰ ریال به مبلغ ۱۰,۰۰۰ ریال)

انواع افزایش سرمایه

افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی

در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و یا می خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند از محل آورده نقدی سهامداران یا شرکاء اقدام به افزایش سرمایه می کند.

به دلیل اینکه افزایش سرمایه از این روش، نیازمند تأمین منابع جدید از سوی سهامداران و یا شرکاء فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران و شرکاء شرکت می‌دهد.

پیشنهاد هیات مدیره و گزارش بازرسان

مجمع عمومی فوق العاده، به پیشنهاد هیات مدیره، پس از قرائت گزارش بازرس یا بازرسان، در مورد افزایش سرمایه شرکت اتخاذ تصمیم می کند. پیشنهاد هیات مدیره راجع به افزایش سرمایه، باید متضمن توجیه لزوم افزایش سرمایه و نیز شامل گزارشی درباره امور شرکت از بدو سال مالی در جریان و اگر تا آن موقع مجمع عمومی عادی نسبت به حساب های سال مالی قبل تصمیم نگرفته باشد، حاکی از وضع شرکت از ابتدای سال مالی قبل باشد. گزارش بازرس یا بازرسان باید شامل اظهار نظر درباره پیشنهاد هیات مدیره باشد.

مدارک لازم جهت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

مدارک لازم جهت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص به شرح زیر می باشد:

 • مدارک هویتی شرکت یا موسسه (اساسنامه – تقاضانامه تاسیس – شرکتنامه – روزنامه رسمی تاسیس – روزنامه رسمی آخرین تغییرات از جمله تعیین سمت هیات مدیره و حق امضاء و انتخاب بازرسین دارای تاریخ)
 • ارائه لیست کامل شرکاء و میزان سهم الشرکه یا میزان سهام سهامداران و تعداد سهام آنها.
 • ارائه مدارک هویتی شرکاء و سهامداران (شناسنامه و کارت ملی یا کارت هوشمند)
 • ریز مطالبات سهامداران یا شرکاء
 • گزارش کارشناس دادگستری در صورت لزوم
 • موارد تکمیلی در موسسه ثبت شرکت ذهن ناب به شما اعلام خواهد شد.

راه ارتباطی با ثبت شرکت ذهن ناب جهت افزایش سرمایه

برای کسب اطلاع از قیمت تنظیم و ثبت صورتجلسات تغییرات بعد از تکمیل و ارسال فرم و مدارک خواسته شده فوق حتماً با موسسه ثبتی ذهن ناب تماس حاصل فرمائید تا تفاوت را احساس کنید.

https://zehnenaab.com/wp-content/uploads/2020/05/فرم-تغییرات.pdf

توجه داشته باشید کلیه زمان در نظر گرفته برای تغییرات شرکت ها و موسسات غیر تجاری در یک واحد ثبتی زمانی بین ۵ الی ۱۵ روز کاری انجام می باشد و هیچ فرقی ندارد که چه تعداد عضو, چه مقدار سرمایه, چه مقدار سهام و چه تعداد سهامدار داشته باشد. این زمان از تحویل و تکمیل اوراق و صورتجلسه مهر و امضاء شده به موسسه حساب می شود.

موسسه ثبتی ذهن ناب برای تغییر سرمایه شرکت ها و موسسات غیر تجاری شما از هرکجا آمادگی همراهی را دارد.

ثبت شرکت ذهن ناب اولین در بهترین ها

۰۹۱۲۲۹۳۸۲۱۸ – ۰۲۱۸۸۶۶۰۵۸۱

پاسخ سوالات متداول در زمینه افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

افزایش سرمایه همیشه باید از طریق نقدی باشد؟

خیر افزایش سرمایه می تواند از روش های زیر باشد:

 • مطالبات سهامداران و یا شرکاء
 • ورود شریک یا سهامدار جدید
 • ارزش گذاری کارشناس دادگستری بر دارائی های شرکت

هیات مدیره باید افزایش سرمایه را تائید کند؟

در صورتی که مجمع به هیات مدیره تفیض اختیار کرده باشد می بایست هیات مدیره افزایش سرمایه و عملی شدن افزایش سرمایه را انجام دهد در غیر این صورت مجمع می تواند افزایش سرمایه را انجام دهد. در شرکت های سهامی خاص فقط می توان به هیات مدیره تفیض اختیار کرد.

حق الثبت افزایش سرمایه در اداره ثبت به چه مقدار است؟

با توجه به جدولی که در اداره ثبت شرکت ها موجود می باشد برای هر میزان افزایش سرمایه حق الثبت متفاوتی تعیین شده است. بیشترین حق الثبت بابت افزایش سرمایه مبلغ ۵۳۰٫۰۰۰ ریال می باشد که به ازای مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به بالا می باشد. توجه داشته باشید که حق الثبت بیشتر از ۵۳۰٫۰۰۰ ریال نمی باشد.

[yasr_visitor_votes size=”small”]