افزایش سرمایه موسسات غیر تجاری

افزایش سرمایه موسسات غیر تجاری

طبق تعاریفی که از موسسات غیر تجاری شده است ممکن است شرکاء بعد از تاسیس موسسه و یا طی زمان های مختلف تصمیم به افزایش سرمایه نمایند. افزایش سرمایه در شرکت ها و موسسات غیر تجاری اصولاً به منظور افزایش اعتبار شرکت و موسسه می باشد. در موسسات غیر تجاری حداقل سرمایه مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد. 

نکته: در هنگام ثبت موسسات غیر تجاری سرمایه اولیه از طرف شرکاء به مدیرعامل پرداخت و مدیرعامل اقرار به دریافت آن می نماید، لازم به ذکر است در موسسات غیر تجاری هرچقدر میزان سرمایه در نظر گرفته شود نیازی به واریز به حساب بانکی نخواهد داشت و به اصطلاح دارای صندوق می باشند.

توضیح در مورد سهم الشرکه

موسسات غیر تجاری سرمایه خود را به صورت سهم الشرکه که آورده نقدی و غیر نقدی شرکاء می باشد نام گذاری می کند و مانند شرکت سهامی از قطعات دارای ارزش واحد یا سهام خبری نمی باشد و شباهت زیادی به شرکت های با مسئولیت محدود دارند. سهم الشرکه می تواند به صورت نقد و غیر نقد پرداخت و یا تامین شود. سهم الشرکه نقدی کاملاً باید پرداخت شود و سهم الشرکه غیر نقدی یا سرمایه غیر نقدی تقویم و پس از ارزیابی و تائید کارشناس رسمی داد گستری به شرکت تسلیم می شود. سهم الشرکه شرکاء نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از بانام یا بی نام و غیره در آید. سهم الشرکه را نمی‌ توان منتقل به‌ غیر نمود مگر با رضایت عده از شرکاء.

افزایش سرمایه در موسسات غیر تجاری (تغییر در سرمایه موسسات غیر تجاری):

در قانون تجارت ایران در مورد تغییر سرمایه یا افزایش سرمایه در موسسات غیر تجاری مطلب خاصی ذکر نشده است و از آنجایی که تغییر در سرمایه و یا افزایش سرمایه از مواردی است که در اساسنامه بیان و ذکر شده است باید این مورد رعایت شود که هر تغییر دیگری راجع به اساسنامه باید به اکثریت عددی شرکاء که لااقل سه ربع سرمایه را نیز دارا باشند به عمل آید مگر اینکه در ‌اساسنامه اکثریت دیگری مقرر شده باشد (ماده ۱۱۱ قانون تجارت) در نتیجه می توان گفت که برای تغییر در سرمایه یا افزایش سرمایه باید اکثریت عددی و اکثریت سرمایه ای در جلسه حاضر باشند. باید به این نکته توجه داشت که برای به دست آوردن اکثریت جلسه٫ شریکی نمی تواند شریکی را مجبور به زیاد کردن سهم الشرکه و یا حضور و یا هر کار اجباری دیگر کند. بعد از افزایش سرمایه مدیر عامل اقرار به دریافت مبلغ افزایش یافته می نماید و احتیاجی به فیش واریزی بانکی نیست.

انواع افزایش سرمایه در موسسات غیر تجاری:

  • افزایش سرمایه از طریق ورود شریک جدید:

در این نوع افزایش سرمایه٫ شخصی (حقیقی یا حقوقی) که می خواهد به لیست شرکاء شرکت اضافه شود با رضایت باقی شرکاء اقدام به ورود سرمایه نقدی یا غیر نقدی خود می نماید. بعد از ورود شریک با افزایش سرمایه و تائید اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سرمایه شرکت افزایش پیدا می کند. زمانی که شریک جدید می خواهد با افزایش سرمایه به لیست شرکاء اضافه شود باید شخصی که مدیریت را بر عهده دارد به نیابت و رضایت از طرف باقی شرکاء با شریک جدید قراردادی رسمی و یا سندی رسمی را تنظیم و امضاء نمایند.

  • افزایش سرمایه از طریق افزایش سهم الشرکه:

در این نوع افزایش سرمایه٫ شرکاء بعد از بحث و بررسی به صورت جزئی یا کلی اقدام به افزایش سرمایه می نمایند. هریک از شرکاء می توانند با توجه به بودجه مد نظر خود نسب به افزایش سرمایه (نقدی و غیر نقدی) اقدام نمایند. بعد از تصویب میزان افزایش سرمایه و تنظیم صوتجلسات افزایش سرمایه و ارسال برای اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سرمایه شرکت افزایش پیدا میکند.

موسسه ثبتی ذهن ناب به گونه ای صورتجلسات افزایش سرمایه در موسسات غیر تجاری را تنظیم میکند که هر دو روش افزایش سرمایه از طریق افزایش سهم الشرکه و افزایش سرمایه از طریق ورود شریک جدید در یک صورتجلسه باشد. (در صورت نیاز)

مدارک مورد نیاز افزایش سرمایه در موسسات غیر تجاری:

  • ارائه صورتجلسه مجمع که به امضاء کلیه شرکاء رسیده باشد.
  • ارائه لیست شرکاء قبل و بعد از افزایش سرمایه که از طریق ورود شریک جدید یا سهم الشرکه شرکاء صورت گرفته است.
  • ارائه مدارک هویتی اشخاص جدید الورود.
  • درصورتیکه جلسه با حضور اکثریت شرکاء تشکیل شده ارائه اصل اگهی دعوت مطابق اساسنامه شرکت و با رعایت موارد قانون تجارت الزامی می باشد.
  • در صورتیکه محل افزایش سرمایه غیرنقدی می باشد ارائه تقویم سرمایه غیر نقدی تقویم شده و تائید شده کارشناس رسمی دادگستری.
  • در صورت لزوم ارائه مجوز از مراجع ذیصلاح.

راه ارتباطی با موسسه ثبتی ذهن ناب

برای کسب اطلاع از قیمت تنظیم و ثبت صورتجلسات تغییرات بعد از تکمیل و ارسال فرم و مدارک خواسته شده فوق حتماً با موسسه ثبتی ذهن ناب تماس حاصل فرمائید تا تفاوت را احساس کنید.https://zehnenaab.com/wp-content/uploads/2020/05/فرم-تغییرات.pdf

توجه داشته باشید کلیه زمان در نظر گرفته برای تغییرات شرکت ها و موسسات غیر تجاری در یک واحد ثبتی زمانی بین ۷ الی ۱۵ روز کاری انجام می باشد و زمان در نظر گرفته برای تغییر آدرس شرکت ها و موسسات غیر تجاری از یک واحد ثبتی به واحد ثبتی دیگر زمانی بین ۱۵ الی ۲۵ روز کاری انجام می شود و هیچ فرقی ندارد که چه تعداد عضو , چه مقدار سرمایه , چه مقدار سهام و چه تعداد سهامدار داشته باشد. این زمان از تحویل و تکمیل اوراق و صورتجلسه مهر و امضاء شده به موسسه حساب می شود.

موسسه ثبتی ذهن ناب برای افزایش سرمایه موسسات غیر تجاری شما از هرکجا آمادگی همراهی را دارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *