ثبت برند شرکت , راهنمای ثبت برند شرکت

راهنمای ثبت برند و علامت تجاری شرکتها

ما در این مقاله سعی خواهیم نمود تا شما را با مراحل ثبت برند فارسی و مراحل ثبت برند لاتین به صورت جداگانه و به تفصیل آشنا کنیم. نخست قبل از اینکه این مراحل را توضیح دهیم لازم می دانیم که نخست یک شرح مختصری از برند داشته باشیم . همان گونه که حتما شما هم حدس می زنید ، برند یک کلمه خارجی می باشد که معنی آن نشان و علامت تجاری می باشد و و هر کدام از شرکت ها با نام و نشان مشخص و مخصوص خود معروف بوده و شناخته می شوند. این نام و نشان علامتی تجاری می باشد که خاص آن شرکت است و به نام شرکت ثبت شده است .بنابراین شرکت ها برای در دست گرفتن بازار کار ،تجارت کالا ، خدمات رسانی با کیفیت و رسیع تر ، برند خود را به ثبتمی رسانند.

ثبت برند شرکت

مراحل ثبت برند فارسی و لاتین برای شرکت ها

باید گفت که یک برند بر اساس مقررات و آئین نامه های اداره ثبت شرکت ها ( بخش علائم و اختراعات ) ثبت قانونی و رسمی می شود، در حقیقت ثبت برند موجب می شود که ، بنگاه ها و موسسات بتوانند کالا و خدمات خود را از دیگر بنگاه های خدماتی و تولیدی متمایز کرده و از این راه ، آن را به انحصار خود درآورند؛ لذا نخستین کاری که متقاضیان پس از ثبت شرکت خود ، اقدام به انجام آن می کنند ثبت برند است.

فواید و مزایای ثبت برند شرکت

همه ما تا به حال بر روی کالا و یا محصولات و یا امور خدماتی ، لوگو یا علامتی تجاری را مشاهده نموده ایم ؛ در واقع این همان برندی می باشد که مالک یا مالکین آن را جه شرمت و یا موسسه خود ثبت کرده اند و مالک و مالکین و شرکت مربوطه را می توان با هیمن لوگو شناخت و هیچ کس حق ندارد که از آن برند برای ارائه کالا و خدمات خود استفاده نماید.

دلایل ثبت برند شرکت

 • از طریق برند می توان یک شرکت را شناخت.
 • سبب می گردد که هزینه های معرفی کالا و یا خدمات به صورت فوقالعاده کاهش پیدا کند.
 • برند سبب متمایز شدن کالا و خدمات شرکت ها نسبت به هم می شود.
 • باعث می شود که بازاریابی به سرعت و آسان امکان پذیر شود.
 • به دست آوردن یک درآمد تازه با واگذار نمودن برند خود به دیگر شرکت ها و موسسات.
 • زمانی که یک شرکت برند ثبت میکند ؛به آن شرکت اعطای نمایندگی تعلق می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شرکت ها

 1. کپی مدارک شناسایی مالک یا مالکین حقیقی و حقوقی مانند : کپی مدارک شناسایی شخص حقیقی ( خود متقاضی ) مانند :کپی کارت ملی ، کپی شناسنامه ، کارت بازرگانی ( کارت تجاری ) ، جواز کسب و کار و پروانه بهره برداری. | کپی مدارک شناسای شخص حقوقی ( نماینده رسمی متقاضی ) مانند:کپی شناسنامه ،کارت ملی ، کارت بازرگانی ( کارت تجاری ) ، آگهی درج دشه شرکت با درج آخرین تغییرات آن در روزنامه های کثیرالانتشار و رمسی ؛ مجوز کسب و کار و پروانه بهره برداری.
 2. چنانچه در علامت تجاری از حروف لاتین استفاده شده باشد ، فرد متقاضی باید کپی کارت بازرگانی خود را هم ارائه دهد، ولی در غیر این صورت نیازی به آن نمی باشد.
 3. ارائه نمودن مدارک نماینده قانونی اگر او کار ثبت برند را صورت دهد.
 4. فردی که متقاضی ثبت برند می باشد ، بایست یک نمونه از برند های مد نظر خود را جهت ثبت به صورت گرافیکی در ابعاد 10 در 10 سانتیمتر ارائه نماید.
 5. در صورتی که متقاصی در ثبت علامت تجاری ، متقاضی ثبت برند سه بعدی باشد ، باید نمونه گرفیکی از شش زاویه متفاوت تهیه و در حقیقت یک نمونه واحد را تشکیل دهد.
 6. ارائه مدرک مبنی بر فعالیت متقاضی با توجه به مجوز و پروانه تاسیس ( مرتبط بودن )
 7. بر اساس ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی که بایست متقاضی نسخه تایید شده آن را ارائه نماید.
 8. ارائه نمودن فیش واریزی هزینه های قانونی ثبت برند.
 9. در پایان پروسه ثبت برند ، کد رهگیری ثبت برند دریافت می شود.

مراحل کلی ثبت برند شرکت

باید شخص متقاضی ثبت برند نخست ، اظهارنامه علائم تجاری شرکت خود را به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده و از پیش ، همه مدارک ذکر شده را اسکن  شده آماده کند تا به آسانی در هر مرحله از پروسه ثبت برند ، مدارک را بارگذاری کند.

برای تهیه و تنظیم اظهارنامه به دو روش زیر می توان عمل نمود:

 1. روش حضوری : متقاضی به صورت حضوری به اداره ثبت علائم تجاری مراجعه نموده و با ارائه در خواست کتبی ، برند خود را ثبت می کند.
 2. روش غیر حضوری : فرد متقاضی ثبت برند به سامانه اینترنتی ثبت علائم تجاری به آدرس اینترنتی (ssaa.ir) مراجعه نموده و ثبت نام اینترنتی و اولیه ثبت برند خود را انجام می دهد.

*در هر یک از مراحل کار ، فرد متقاضی باید کلیه اطلاعات و مشخصات فرم ها را تکمیل نموده و با دریافت کد رهگیری ، از روند ثبت برند خود آگاهی داشته و آن را پیگیری کند.

کارشناسان اداره ثبت در مرحله بعدی ، در بخش علائم تجاری ، مدارک را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را اعلام می نمایند ( رد یا پذیرش). چناچه نتیجه کار رد باشد ، باید متقاضی نقص مدارک را برطرف کرده و دوباره آن را ارسال یا بارگذاری کند و چنانچه پذیرش شده باشد ؛ از طریق پست پیشتاز دو برگ از قرارداد به آدرس متقاضی ارسال می شود

فرد متقاضی ، در این مرحله باید یکی از نسخه ها را برای خود نگه داشته و نسخه دیگر را با مدارک درخواست شده و فیش واریزی هزینه های ثبت برند ؛ دوباره به آدرس مرکز اداره ثبت شرکت ها ارسال کند تا روند اداری ثبت برند ، صورت بگیرد.

نکات مهم در پروسه ثبت برند شرکت

با مراجعه به سامانه (ssa.ir) ، هزینه های ثبت برند و نشان تجاری ، بایست به شکل اینترنتی پرداخت شوند.

 • اظهارنامه : اداره مالکیت صنعتی می تواند دارای نقش بسزایی در گواهی تایید یا رد اظهارنامه ، در پذیرش یا رد آن داشته باشد.
 • علل پر اهمیت رد برند : تشابه داشتن برند به سایر برند ها ، پیش از این به نام فرد دیگری به ثبت رسیده است، ثبت برند با ضوابط و آئین نامه قوانین تجارت در تناقض می باشد ، نشان یا علامت با اصول و فرهنگ کشور تطبیق نداشته باشد ، نقص مدارک ارسالی و یا عدم صلاحیت متقاضی .
 • اعتراض بر ثبت برند : چنانچه فرد متقاضی قبل از ثبت برند و ای پس آ ثبت ، نسبت به روند ثبت برند اعتراض و یا شکایتی داشته باشد ؛ می تواند اعتراض خود را با دارا  بودن شرایط زیر اعلام دارد:
 1. در صورتی که عمدا ً و یا سهوا ً برند به نام دیگری باشد.
 2. مشابه بودن برند از لحاظ رنگ ، علائم ، اشکال و خطوط سبب اشتباه در مصرف کنندگان شود.
 3. باید توجه شود که سی روز برای اعتراض به ثبت برند مهلت داده می شود و بعد از این سی روز اعتراض رد خواهد شود و باید گفت که این سی روز هم درست بعد از درج در روزنامه های رسمی آغاز می شود.