ثبت برند لاتین | مدارک , شرایط و مراحل ثبت برند لاتین

نحوه ثبت برند لاتین

برای اینکه به خوبی بتوانیم چگونگی ثبت برند لاتین را برای شما عزیزان در این مقاله توضیح داده و شرایط و مدارک آن را توضیح دهیم، بهتر می بینیم که نخست یک تعریف مختصر از برند داشته باشیم.

برند

در توضیح کلمه برند باید اشاره داشته باشیم که برند از کلمه اسکاندیناوی برندر اخذ شده است. در واقع در آن زمان نام تجاری وسیله ای برای به وجود آوردن وجه تمایز میان صاحبان اصلی حیوانات محسوب می شد و مالک حیوانات با سوزاندن تن آن ها به شکل یک علامت مخصوص، آن ها را علامت گذاری می نمودند در حالت کلی این نشانه ها نخستین شکل های ظاهری نام تجاری را تشکیل می دادند .

مدت زیادی می باشد که از برند به عنوان مفهومی برای تشخیص و تمیز محصول یک تولید کننده از سایر تولید کنندگان استفاده می گردد که غالباً در قالب نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غیره به کار برده می شود. کار ثبت علائم تجاری و اختراعات را اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در تهران که یکی از ادارات ثبت محسوب می شود، انجام می دهد. مطابق ماده ۶ قانون ثبت علائم تجاری اداره ثبت علائم را شعبه ویژه ای از دفتر دادگاه شهرستان تهران محسوب می کند و به این صورت اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی می تواند تصمیماتی در مورد قبول یا رد علائم به عنوان شعبه دادگاه شهرستان بگیرد. موسسه ذهن ناب در ادامه نکات کلیدی ثبت برند را بررسی خواهد نمود.

ثبت برند لاتین

چند نکته مهم در مورد ثبت برند لاتین

درصورتی که معنی برند شما، فارسی نیست؛ باید شما اقدام به ثبت برند لاتین بکنید و در این رابطه مسئله مهم معنی برند می باشد. در زمان ثبت برند به غیر از سوابق ثبتی، باید شما اطمینان پیدا کنید که برند یا برندهای مشابه در مادرید به ثبت نرسیده است. همان طور که آگاه هستید، ثبت برند لاتین دارای سوابق ثبتی وسیعی می باشد. لذا امکان ثبت برند لاتین بسیار کمتر از ثبت برند فارسی است. همینطور ثبت برند لاتین به عنوان یک فاکتور مهم برای موفقیت در بازار بین المللی محسوب شده و در زمان ثبت برند لاتین باید این نکته را در نظر داشت که دریافت کارت بازرگانی در این مورد نیز ضروری می باشد.

در اینجا موسسه ثبت شرکت ذهن ناب لازم می داند که توضیح مختصری در مورد توافق نامه تریپس و توافق نامه مادرید بدهد:

توافق نامه Trips و توافق نامه مادرید

اغلب ثبت جهانی برند را به دو شیوه Trips و مادرید انجام می دهند که هر یک از آن ها دارای شرایط و مراحل خاص خود می باشد. توافقنامه تریپس بر اساس قوانین جهانی WTO انجام می شود. این توافقنامه را بیش از ۱۵۰ کشور جهان امضا نموده اند، در این توافقنامه برند یاد شده مستقیماً در سوئیس به ثبت جهانی می رسد و این امر بدان معنی می باشد که در ثبت برند بر اساس این توافقنامه صاحب برند نیازی نیست که در کشور مبدأ برند را ثبت کند. ولی ایران عضو این توافقنامه نمی باشد.

و اما توافقنامه مادرید نیز به این شکل است که چنانچه صاحب برند می خواهد برند خود را به صورت بین المللی ثبت کند، پیش از هر اقدامی باید برند مد نظر خود را در کشور مبدأ ثبت کند. اگر شما قصد عضویت در این سیستم را دارید باید یک اظهارنامه بین المللی به اداره مالکیت صنعتی ارائه دهید و کشورهای مورد نظر خود را که بین ۸۵ کشور عضو مادرید می باشند را انتخاب نموده و شروع به فعالیت کنید تا حمایت های لازم از شما به عمل آید. برای این کار شما باید تقاضانامه بین المللی خود را به یکی از سه زبان فرانسوی، اسپانیایی و انگلیسی ترجمه کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند لاتین

اشخاص حقوقی

 • فتوکپی مدارک ثبت شرکت
 • یک نسخه از کپی شناسنامه و کارت ملی اشخاصی که در شرکت حق امضا دارند.
 • ارائه کارت بازرگانی
 • ارائه نمونه برند در ابعاد ۱۲*۱۲ سانتیمتر

اشخاص حقیقی

 • یک نسخه از کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی
 • ارائه کارت بازرگانی
 • ارائه یک نمونه از برند در ابعاد ۱۲*۱۲ سانتیمتر

جهت ثبت برند لاتین چه اقداماتی را باید انجام داد؟

 • تکمیل نمودن و ارائه کردن فرم اظهارنامه ثبت برند به اداره ثبت شرکت ها و مالکیه صنعتی در تهران و به اداره ثبت محل فعالیت در شهرستان ها که این اظهارنامه شامل مشخصات درخواست کننده و نوع علامت و کالا و خدمت مد نظر است که معمولا در سه نسخه تنظیم می گردد.
 • استعلام گرفتن از برند با هدف احراز عدم ثبت یا تشابه علامت مد نظر با نام دیگر
 • داشتن تطبیق با ضوابط و مقررات قانونی

چنانچه شرایط فوق محرز شود، علامت مد نظر در روزنامه رسمی کشور منتشر می گردد و چنانچه در مدت یک ماه بعد از انتشار آگهی، ادعا یا اعتراضی نسبت به علامت کلمه یا عباراتی که به همراه علامت تجاری استفاده شده، صورت نگرفت، برند مورد نظر باید به زبان فارسی درج شود. باید اشاره کنیم که استفاده از حروف لاتین در شرایطی مجاز می باشد که اندازه آن ها از اندازه حروف فارسی کوچکتر باشد.

چند نکته در مورد ثبت برند لاتین

 • همچنان که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم در ثبت برند لاتین ، باید سوابق ثبتی مادرید و دیگر برندهای غیر فارسی هم مورد بررسی قرار گیرد.
 • جهت ثبت برند لاتین، چه کلمه مد نظر فارسی بوده و با فونت فارسی نوشته شود و یا اینکه خود کلمه دارای ریشه لاتین باشد؛ باید کارت بازرگانی وجود داشته باشد.
 • باید اشاره کنیم که ثبت برند ربطی به پرداخت مالیات و عوارض دارایی ندارد.

موسسه ثبت شرکت ذهن ناب آماده ارائه کلیه خدمات مورد نیاز برای ثبت برند لاتین برای شما عزیزان می باشد، درصورتی که می خواهید برند لاتین به ثبت برسانید می توانید با مراجعه به موسسه ثبت شرکت ذهن ناب در حداقل زمان ممکن برند خود را ثبت کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان موسسه ثبتی ذهن ناب بهره مند شوید.