ثبت برند پوشاک , هزینه ثبت برند لباس , مدارک لازم برای ثبت برند پوشاک

چگونگی ثبت برند پوشاک

انسان ها به دلیل حیا و عفت از قدیم الایام سعی کرده است که خود را با استفاده از برگ درختان و پارچه و … بپوشاند و روز به روز این پوشش تغییر پیدا کرده و به صورت لباس های امروزی درآمده است در واقع آنچه را که بر تن می کنند را پوشاک می گویند. همیشه طراحی جدید برای لباس ما انسان ها طراحی می شود و به خاطر همین مسئله هم می باشد که شرکت های زیادی امروزه در حیطه تولید پوشاک فعالیت می کنند، که برای ایجاد تمایز میان کالاهای ارائه شده و خدمات یک شرکت از کالا و خدمات سایر شرکت ها، باید این برندها به ثبت برسند. ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با شرایط و نحوه ثبت برند پوشاک آشنا سازیم.

ثبت برند پوشاک

محل ثبت برند یا علامت تجاری

برای ثبت برند یا علامت تجاری شما باید به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در تهران که از جمله ادرات ثبت می باشد، مراجعه نمایید. به موجب ماده ۶ قانون ثبت علایم تجاری، اداره ثبت علایم تجاری، شعبه مخصوصی از دفتر دادگاه شهرستان تهران محسوب می شود و به همین دلیل هم می باشد که اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی می تواند تصمیماتی در خصوص قبول یا رد علایم به عنوان شعبه دادگاه شهرستان بگیرد.

شرایط ثبت برند لباس

برای ثبت برند پوشاک نخست باید نام برند قانونی بوده و قابل ثبت باشد. به موجب قانون علامتی قابلیت ثبت را دارد که جدید و ابتکاری بوده و ایجاد گمراهی نکند. یعنی نام و علامت تجاری، نباید مشتری را از لحاظ جنس و یا مبدا علامت دچار اشتباه کند. مثلاً نمی توان برای پارچه پنبه ای نامی به عنوان سفید پشم را انتخاب نمود. چون امکان دارد این تصور در مشتری ایجاد گردد که پارچه مد نظر پشمی می باشد. به عنوان مثال در فرانسه علامتی برای پارچه های پنبه ای به نام Lavablaine انتخاب شده بود ولی از آنجایی که سبب گمراهی مشتری می شد، باطل گشت و یا اینکه امکان دارد در علامت ویژگی هایی وجود داشته باشد که مشتری را در مورد مبدا جنس دچار گمراهی کند.

به موجب قانون ثبت علائم و آیین نامه اصلاحی اجرایی مصوب ۱۳۳۷ به ثبت رساندن علائم زیر ممنوع می باشد

 • علائم رسمی، دولتی و مملتکی مانند پرچم ایران، علائم وزارتخانه ها، هلال احمر، علائم نیروهای مسلح و …
 • علائمی که پیش از این خود یا مشابه آن ها به ثبت رسیده باشد.
 • علائم منافی عفت عمومی و نظم و ترتیب اجتماعی
 • علائمی که اسم و عبارت عمومی داشته باشد و دولت استفاده از آن را تحت علامت تجاری ممنوع کرده باشد.

به موجب ماده ۹ قانون ثبت علائم و اختراعات در موارد زیر متصدی شعبه مذکور در ماده ۹ تقاضای ثبت را رد خواهد نمود

 • چنانچه علامت مخالق مقررات قانون باشد.
 • چنانچه علامت قبلا به اسم دیگری ثبت شده و یا شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده است به قدری باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاصی را که اطلاعات مخصوصی ندارند را دچار اشتباه کند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند پوشاک

 • ارائه اظهارنامه ثبت برند در سه نسخه
 • ارائه نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالتنامه ، اگر تقاضا به وسیله نماینده قانونی انجام شود.
 • ارائه کردن ۱۰ نمونه از علامت به شکل گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه برابر بوده و ابعاد آن حداکثر ۱۰*۱۰ سانتیمتر باشد. در صورتی که ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد؛ ۱۰ نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به صورتی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد، ارائه خواهد گشت.

فرد تقاضا کننده بایست بر روی هر اظهارنامه یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء کند. نمونه سوم در زمان ثبت بر روی صفحه مربوطه در دفتر ثبت و نمونه چهارم بر روی تصدیق ثبت الصاق می گردد.علائمی که برجسته یا گود در روی شیئ نشان داده می گردد بر روی کاغذ نقش خواهد گشت. ابعاد نمونه نباید از ۱۰ سانتیمتر از هر طرف تجاوز نماید.

بر روی هر نمونه الصاق شده به روش بالا مهر شعبه ثبت شرکت ها و علائم تجاری و اختراعات زده می شود که گونه ای که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد.

 • در صورتی که مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب تشخیص ندهد، تسلیم نمونه مناسب را درخواست می کند. به هرصورت، علامت باید به همان نحو که درخواست و ثبت می شود، استفاده شود.
 • اگر علامت سه بعدی باشد، ارائه علامت به شکل نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند، ضروری می باشد.
 • مدارک مربوط به حق تقدم که بایست همزمان با ارائه اظهارنامه یا حداکثر طی ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم گردد.
 • ارائه کردن مدارک دال بر فعالیت در زمینه های ذی ربط بر اساس تشخیص مرجع ثبت.
 • ارائه نسخه از مققرات و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیتدار، اتحادیه یا دستگاه مرتبط ريال چنانچه ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد.
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • رسید مربوط به واریز هزینه های قانونی
 • ارائه مدارک نمایندگی قانونی، چنانچه تقاضا به وسیله نماینده قانونی به عمل آید.

نکته: درصورتی که برند لاتین باشد یا دارای ریشه عربی باشد، باید کارت بازرگانی داشته باشید.

بر اساس قانونی، علائمی که به ثبت رسیده باشند، از تاریخ تسلیم اظهارنامه، تحت حمایت می باشند و علامت ثبت شده، ده سال اعتبار دارد. اما صاحب یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی، می تواند ثبت برند را تا شش ماه بعد از انقضای مدت اعتبار آن، هر ده سال یک بار تجدید کند. در این شرایط حق انحصاری ده سال، با صاحب علامت خواهد بود و به این صورت، هر تجدید ثبت، حق مزبور را جهت ده سال دیگر تضمین می کند. تقاضای تجدید ثبت علامت، بایست در دو نسخه و به امضای صاحب برند یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی، برسد و نمونه علامت، در روی آن الصاق گردد.

هرگاه در زمان تجدید ثبت، تغییری در علامت ایجاد گردد، مقررات مربوط به تغییرات از هر لحاظ باید کاملاً رعایت شود.

تجدید ثبت اگر تغییری در علامت داده نشده باشد، لازم به آگهی نمی باشد.

در صورتی که مدت اعتبار علامت منقضی شده باشد، ثبت آن از سوی صاحب علامت یا سایرین، تابع کلیه مقررات و تشریفات مربوط به ثبت علائم خواهد بود.
اشخاص ذی نفع قادر می باشند که در عرض سی روز از تاریخ آگهی مربوط، اعتراض خود را تسلیم کنند.