ثبت شرکت سهامی خاص: شرکت سهامی خاص چه نوع شرکتی است؟ شرایط لازم برای ثبت این نوع شرکت چیست؟ هزینه لازم برای تاسیس شرکت سهامی خاص چقدر است و چه ویژگی هایی دارد؟ تعداد حداقل سهامداران برای ثبت چند نفر می تواند باشد؟ مقدار سرمایه اولیه برای ثبت چه میزان می باشد؟ هر سوالی در زمینه ثبت و تاسیس شرکت دارید از مشاورین و کارشناسان ما بپرسید.

ثبت شرکت سهامی خاص

پس از تصمیم برای ثبت شرکت و انتخاب نوع شرکت سهامی خاص برای ثبت شرکت خود به نکاتی در مورد شرکت های سهامی خاص می پردازیم تا با دید باز و روشن تصمیم به ثبت شرکت سهامی خاص بگیرید.

شرکت سهامی خاص چگونه شرکتی می باشد؟

شرکت ها از لحاظ سهامی به دو دسته شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص تقسیم می شوند که ثبت و نحوه کار هر یک متفاوت می باشد. ما در این قسمت قصد داریم شرکت سهامی خاص را توضیح دهیم. در حالت کلی در این نوع شرکت ها سرمایه شرکت توسط مؤسسین تأمین می شود و نیاز به شرکای زیادی نیست. در ادامه به طور کامل به توضیح شرکت سهامی خاص می پردازیم.

همان طور که گفته شد فقط مؤسسین شرکت سرمایه گذاران شرکت هستند به همین دلیل روند ثبت و کار آن به نسبت سایر شرکت ها راحت تر و کوتاه تر می باشد به همین دلیل بیشتر افرادی که قصد تأسیس شرکت دارند تمایل دارند شرکت سهامی خاص تأسیس کنند. از آنجا که در شرکت سهامی عام قسمتی از سرمایه شرکت از طریق واگذاری مقدار از سهام شرکت تأمین می شود مراحل ثبت شرکت سهامی عام نسبتاً طولانی تر و پیچیده تر از شرکت سهامی خاص می باشد. از جمله شرکت هایی که شرکت سهامی خاص تأسیس می کنند می توان به شرکت‌های عمرانی، تولیدی، نفت یا پتروشیمی، شرکت های بورس و یا شرکت های دولتی اشاره کرد.

تعریف شرکت سهامی خاص طبق قانون

طبق قانون تجارت لایحه اصلاحی ماده ۴ نوع دوم شرکت سهامی خاص به این صورت تعریف می شود:

شرکت ‌هایی که تمام سرمایه آنها در موقع تأسیس منحصراً توسط مؤسسین تأمین گردیده است. این گونه شرکت‌ ها شرکت سهامی خاص ‌نامیده می ‌شوند.

تعریف ساده از شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است بازرگانی (حتی اگر موضوع عملیات آن٬ امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه آن منحصراً توسط موسسین تامین می گردد و سرمایه آن بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود که سرمایه نقدی می باشد به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام٬ بعد از ثبت شرکت سهامی خاص بر اساس مبلغ اسمی سهام می باشد.

برخی از قوانین در رابطه با ثبت شرکت سهامی خاص در سال 99

 • برای ثبت شرکت سهامی خاص حداقل سرمایه ای که لازم است یک میلیون ریال معادل صد هزار تومان است.
 • به هنگام ثبت بایستی 35 درصد سرمایه شرکت در حساب ویژه ای سپرده شود.
 • حداقل تعداد مدیران 3 نفر است که برای مدت ۲ سال تعیین می شوند.
 • حداقل تعداد سهامداران 3 نفر است که برای مدت نامحدود یا محدود مشخص می شوند.
 • مبلغ اسمی سهام شرکت های سهامی خاص محدودیتی ندارد.
 • شرکت سهامی خاص نیاز به 2 بازرس دارد که برای یک سال مالی تعیین می شود.
 • تراز مالی شرکت سهامی خاص می بایست در جلسه مجمع تصویب شود و هر سال بعد از گزارش بازرسین تائید گردد.

موضوع شرکت

طبق قانون تجارت لایحه اصلاحی ماده ۲ موضوع شرکت سهامی خاص به این صورت تعیین می شود:

شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می‌ شود ولو این که موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد و باید توجه داشت که شرکت های سهامی خاص می توانند موضوع غیر بازرگانی هم داشته باشند.

نکته: موضوعاتی که مجوزی می باشد اگر در موضوع اساسنامه ذکر شود باید جواز آن موضوع را از مرجع صادر کننده جواز٫ کسب و اخذ نمود.

تعداد سهامداران

طبق قانون تجارت لایحه اصلاحی ماده ۳ تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص به این صورت تعیین می شود:

در شرکت سهامی تعداد سهامداران نباید از سه نفر شخص حقیقی یا حقوقی کمتر باشد و در شرکت سهامی خاص حداکثر تعداد سهامداران تعیین نشده است و می تواند هر تعداد شریک و سهامدار که شرکت لازم دارد در شرکت عضو و سهامدار و شریک شود.

انتخاب نام شرکت

طبق قانون تجارت لایحه اصلاحی نام شرکت سهامی خاص به این صورت باید قید شود:

در شرکت ‌های سهامی خاص عبارت (سهامی خاص) باید قبل از نام‌ شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه‌ ها و آگهی‌ های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.

به زبان ساده تر می توان گفت در تمامی اوراق و اطلاعیه و سربرگ شرکت و هر جایی که نام شرکت آورده می شود باید در کنار نام شرکت عبارت سهامی خاص قید شود. این موضوع برای تمامی شرکت ها و موسسات لازم الاجرا می باشد.

در حال حاضر به علت وجود شرکت های زیاد در ایران نام های تک سیلابی تا سه سیلابی تقریباً ثبتشان دشوار شده است ولی موسسه ذهن ناب می تواند در این مرحله برای اخذ نام های تک سیلابی به بالا شما را یاری رساند. در اداره ثبت شرکت ها بعد از تعیین نام شرکت٬ نام تائید شده به مدت ۶۰ روز برای آن شرکت محفوظ می ماند و بعد از آن هر شخص دیگری می تواند آن نام را برای شرکت خود انتخاب نماید.

برای ثبت شرکت سهامی خاص باید حداکثر ۵ نام را برای موسسه ثبتی ذهن ناب مشخص کنید که بر اساس اولویت باشد. برای تعیین نام حتماً با موسسه مشورت کنید تا زمان شما برای تعیین نام طولانی نشود و نام های مجوزی جزو نام شما نباشد.

سرمایه شرکت سهامی خاص در موقع تاسیس

طبق قانون تجارت لایحه اصلاحی سرمایه شرکت سهامی خاص در موقع تاسیس به این صورت است:

در موقع تأسیس سرمایه شرکت‌ های سهامی خاص از یک میلیون ریال نباید کمتر ‌باشد. در صورتی که سرمایه شرکت بعد از تأسیس به هر علت از حداقل مذکور در این ماده کمتر شود باید ظرف یک سال نسبت به افزایش سرمایه تا میزان‌ حداقل مقرر اقدام به عمل آید یا شرکت به نوع دیگری از انواع شرکت‌های مذکور در قانون تجارت تغییر شکل یابد وگرنه هر ذینفع می ‌تواند انحلال آن را‌ از دادگاه صلاحیتدار درخواست کند. هرگاه قبل از صدور رأی قطعی موجب درخواست انحلال منتفی گردد دادگاه رسیدگی را موقوف خواهد نمود.

صفر تا صد ثبت شرکت سهامی خاص

حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص

به زبان ساده می توان گفت سرمایه شرکت سهامی خاص حداقل ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل یکصد هزار تومان می باشد که در زمان تاسیس شرکت لااقل سی و پنج درصد مبلغ تعهد ‌شده را در حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس نزد یکی از بانک ‌ها سپرده گذاری کرد. هرگاه قسمتی از تعهد مؤسسین به صورت غیرنقد باشد باید عین آن یا مدارک مالکیت آن را در همان بانکی که برای پرداخت مبلغ نقدی ‌حساب باز شده است تودیع و گواهی بانک را به ضمیمه اظهارنامه و ضمائم آن به مرجع ثبت شرکت ‌ها ارائه نمود. برای سرمایه غیر نقدی نظر کتبی‌ کارشناس رسمی وزارت دادگستری الزامی می باشد.

سهام شرکت سهامی خاص

سهم ممکن است بانام و یا بی نام و یا ممتاز (با رعایت تشریفات) باشد. هر شخص سهامداری می بایست حداقل باید یک سهم داشته باشد تا در ردیف سهامداران قرار گیرد. باید توجه داشت که شرکت‌ های سهامی خاص نمی ‌توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ‌ها عرضه نمایند.

محل قانونی شرکت سهامی خاص

مرکز اصلی شرکت همان جایی می باشد که شرکت می خواهد فعالیت خود را در آنجا انجام دهد. باید توجه داشت که آدرس شرکت بسیار مهم می باشد به دلیل اینکه حوزه مالیاتی را مشخص می کند. در حال حاضر شرکت در شرف تاسیس مرکز اصلیشان توسط اداره ثبت شرکت ها استعلام می شود و باید آدرس با کد پستی همخوانی داشته باشد.

شعب شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص دارای شعبه می توانند برای کمتر شدن هزینه در ابتدای ثبت شرکت شعبه خود را اعلام نمایند.

شعبه ثبت شده باید شخصی را به عنوان مدیر شعبه برای مدت مشخص (حداکثر ۲ سال) انتخاب نماید و شعبه باید دارای کد پستی و آدرس مشخص باشد.

زمانی که تاسیس شعبه انجام می شود می توان محدودیت هایی جهت فعالیت شعبه اعمال کرد و یا اختیاراتی به آن تفویض نمود.

شعبه تاسیس شده و یا انتخاب شده می بایست نسبت به تهیه پلمپ دفاتر خود جداگانه اقدام کند.

تعداد سهام در شرکت سهامی خاص

تعداد سهم هر شریک باید حداقل یک سهم باشد تا در لیست سهامداران جای بگیرد. باید توجه داشت که سهم کمتر از ۱ مثلاً ۰/۵ سهم وجود ندارد و حداقل میزان سهم یک می باشد این موضوع طبق پیش بینی در اساسنامه شرکت مورد استناد می باشد.

روزنامه رسمی شرکت سهامی خاص

بعد تاسیس و یا هر گونه تغییرات شرکت سهامی خاص طبق قانون می بایست در روزنامه رسمی آن موضوع  به چاپ برسد. روزنامه رسمی نرخ ثابت دارد و هر کادر آن بابت چاپ مبلغ ۹۰۰،۰۰۰ ریال (حدوداً) می باشد. با توجه به میزان حجم اگهی تاسیس یا تغییرات روزنامه کادر بندی می شود و قیمت آن تغییر میکند.

روزنامه کثیرالانتشار شرکت سهامی خاص

روزنامه کثیرالانتشار هر شرکت می تواند متفاوت باشد. روزنامه کثیرالانتشار روزنامه ای است که تاسیس و تغییرات شرکت و آگهی های دعوت سهامداران را به صورت خلاصه در آن باید ذکر کرد. روزنامه کثیرالانتشار با روزنامه رسمی شرکت متفاوت می باشد. در روزنامه کثیر الانتشار علاوه بر حجم اگهی هزینه چاپ متفاوت می باشد. برای مشاوره بهتر حتماً با موسسه ثبتی ذهن ناب تماس حاصل کنید. از اول سال ۹۶ چاپ روزنامه کثیرالانتشار اجباری شده است و در صورتی شرکتی روزنامه کثیرالانتشار خود را چاپ نکند تغییرات بعدی خود را نمی تواند انجام دهد.

مدت شرکت سهامی خاص

مدت شرکت به صورت محدود و نامحدود می باشد. برای مثال شرکت هایی که برای انجام کار های پروژه ای تاسیس می شوند عمدتاً به صورت محدود هستند و شرکت هایی که برای انجام امور بازرگانی هستند به صورت نامحدود تاسیس می شوند.

سال مالی شرکت سهامی خاص

سال مالی اکثر شرکت ها در ایران از اول فروردین ماه تا آخر اسفند ماه می باشد. در بعضی از شرکت ها به علت شروع سال مالی متفاوت سال مالی متفاوتی برای آنها در نظر گرفته می شود. مثل مدارس و دانشگاه ها که آن ها از اول مهر ماه تا آخر شهریور ماه سال مالی خود را تعریف می کنند و یا بعضی از شرکت ها سال مالی خود را بر اساس سال میلادی تعیین می کنند.

اوراق قانونی شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص برای تاسیس احتیاج به اوراقی دارد که باید به امضاء سهامداران و اعضاء هیات مدیره و بازرسین شرکت رسیده باشد و به شرح زیر می باشد:

 • اظهارنامه تاسیس شرکت سهامی خاص.
 • اساسنامه شرکت سهامی خاص.
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت سهامی خاص.
 • صورتجلسه هیات مدیره شرکت سهامی خاص.
 • اقرارنامه مدیران و بازرسین.

این اوراق برای هر شرکت متقاوت می باشد و رویه ثابتی برای کلیه شرکت های سهامی خاص ندارد. با توجه به خواسته سهامداران و اعضاء شرکت کلیه اوراق قانونی شرکت سهامی خاص را موسسه ذهن ناب به صورت اختصاصی و جامع ثبت می کند به گونه ای که کاملاً با مقررات قانون تجارت همخوانی داشته باشد و در آینده باعث بروز مشکلی نشود و تمام موارد را لحاظ می کند.

وظایف مجمع عمومی مؤسس

وظایف مجمع عمومی موسسین به قرار زیر می باشد:

۱. رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن و همچنین احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تأییدیه مبالغ لازم.
۲. تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم اصلاح آن.
۳. انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت.
۴. تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد‌ شد.

نکته: گزارش مؤسسین باید حداقل پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی مؤسس در محلی که در آگهی دعوت مجمع تعیین شده است آماده باشد.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز جهت تاسیس شرکت سهامی خاص به شرح زیر می باشد :

 • اظهارنامه تنظیم شده توسط موسسه دو نسخه.
 • اساسنامه تنظیم شده توسط موسسه دو نسخه.
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین دو نسخه.
 • صورتجلسه هیات مدیره دو نسخه.
 • مدارک هویتی سهامداران و بازرسین برابر اصل شده.
 • گواهی بانکی پرداخت حداقل ۳۵ درصد سرمایه شرکت در یکی از بانک های نزدیک به محل اقامت شرکت همراه با فیش بانکی.
 • ارائه مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع.
 • امضاء اصل وکالتنامه وکیل در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه.
 • در مواردی که سهامدار حقوقی باشد برابر اصل مدارک شرکت سهامدار به همراه معرفی یک شخص حقیقی از طرف شرکت.
 • اخذ کد فراگیر برای سهامدار خارجی.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه صفر تا صد ثبت شرکت سهامی خاص

 هزینه ثبت شرکت سهامی خاص شامل موارد زیر می باشد:

 • حق الوکاله وکیل و پرداخت حق التمبر شرکت سهامی خاص.
 • تنظیم اوراق مربوط به ثبت شرکت سهامی خاص از جمله اساسنامه و اظهارنامه و صورتجلسه موسسین و صورتجلسه هیات مدیره می باشد.
 • ورود سیستمی کلیه اوراق تنظیم شده توسط موسسه.
 • پرداخت مبلغ تعیین نام شرکت سهامی خاص.
 • پرداخت مبلغ حق الثبت شرکت در شرف تاسیس سهامی خاص.
 • پرداخت هزینه روزنامه های رسمی و کثیرالانتشار شرکت سهامی خاص.
 • تنظیم و ثبت اشخاص حقوقی شرکت از جمله معرفی نامه اشخاص حقوقی و استعلام های مربوطه برای اشخاص حقوقی.
 • تنظیم و ثبت کد فراگیر اشخاص غیر ایرانی.
 • ثبت شرکت سهامی خاص در شهرستان ها و شهر هایی به جز تهران با هزینه کمتر و بدون وکیل انجام می شود.

راه ارتباطی با موسسه ثبتی ذهن ناب

در صورتی که تمایل به تاسیس شرکت سهامی خاص دارید و این افتخار را می خواهید به موسسه ثبتی ذهن ناب بدهید٬ فرم زیر را پرینت گرفته و تکمیل کنید و با مدارک هویتی سهامداران و اعضاء هیات مدیره و بازرسین برای موسسه توسط ایمیل یا فایل ضمیمه زیر ارسال کنید تا در سریعترین زمان و بهترین کیفیت شرکت سهامی خاص شما به ثبت برسد.

آموزش ثبت برند pdf

برای اطلاع از قیمت ثبت شرکت سهامی خاص بعد از تکمیل و ارسال فرم فوق حتماً با موسسه ثبتی ذهن ناب تماس حاصل فرمایید تا تفاوت را احساس کنید.

توجه داشته باشید کلیه زمان در نظر گرفته برای تاسیس شرکت و موسسه غیر تجاری زمانی بین ۷ الی ۱۵ روز کاری انجام می باشد و هیچ فرقی ندارد که چه تعداد عضو , چه مقدار سرمایه , چه مقدار سهام و چه تعداد سهامدار داشته باشد. این زمان از تحویل و تکمیل اوراق و صورتجلسه مهر و امضاء شده به موسسه حساب می شود.

بعد از ثبت شرکت سهامی خاص ظرف مدت ۱۰ روز کاری باید هزینه روزنامه ها پرداخت شود و بعد از این زمان باید ظرف مدت ۲۰ روز پلمپ دفاتر را اخذ کرد و همچنین ظرف مدت ۲ ماه برای اخذ کد اقتصادی اقدام نمود.

موسسه ثبتی ذهن ناب برای ثبت شرکت سهامی خاص و یا تغییرات شرکت سهامی خاص شما از هرکجا آمادگی همراهی را دارد.

  09122938218 || 02188660581


پاسخ سوالات متداول


مدت زمان ثبت شرکت چقدر است ؟

جواب: زمان تقریبی تاسیس شرکت سهامی خاص حدود ۷ تا ۱۰ روز کاری اززمان تحویل کامل مدارک به موسسه می باشد.

شرح کامل زمان بندی تاسیس شرکت سهامی خاص:

۱. گواهی عدم سوء پیشینه اعضاء هیات مدیره ۱۰ روز حدوداً (اخذ از پلیس +۱۰
۲. ورود سیستمی سامانه اداره ثبت ۱ روز بعد از تحویل مدارک هویتی سهامداران و اعضاء هیات مدیره و بازرسین شرکت
۳. تعیین نام شرکت سهامی خاص حدود ۲۴ ساعت
۴. پرداخت مبلغ ۳۵ درصد سرمایه شرکت در بانک مد نظر و افتتاح حساب بانکی توسط یکی از اعضاء هیات مدیره (شخص صاحب امضاء) یک روز تقریباً
۵. امضاء اوراق اماده شده توسط موسسه برای کلیه سهامداران و بازرسین و اعضاء هیات مدیره هم بستگی به شرایط خود متقاضی دارد
بعد از ۵ مرحله ذکر شده ثبت شرکت سهامی خاص حدود ۷ تا ۱۰ روز کاری زمانبر می باشد و فرقی ندارد چند نفر سهامدارن چه میزان سرمایه و چه موضوعی داشته باشد.
کلیه ۵ مرحله ذکر شده به صورت موازی پیش می رود تا زمان تاسیس شرکت در کوتاه ترین زمان انجام شود.

حداقل سرمایه اولیه شرکت سهامی خاص چقدر است ؟

جواب: حداقل سرمایه شرکت های سهامی خاص مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد که می بایست حداقل بین ۳ سهامدار تقسیم گردد.

وظایف بازرسین در شرکت سهامی خاص چیست ؟

جواب: وظایف بازرسین طبق اساسنامه تعیین می گردد که طبق قانون به شرح زیر می باشد:

بازرس یا بازرسان در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نسبت به تخلفاتی که در انجام وظایف خود مرتکب می‌ شوند طبق قواعد عمومی ‌مربوط به مسئولیت مدنی مسئول جبران خسارات وارده خواهند بود.

پلمپ دفاتر شرکت سهامی خاص به چه شکل است ؟

جواب: دفتر روزنامه و دفتر کل دو دفتری می باشد که جهت پلمپ دفاتر سالیانه هر شرکت سهامی خاص می بایست قبل از شروع سال مالی تهیه شود ( به عنوان مثال دفاتر سال مالی ۱۴۰۰ را باید قبل از پایان سال ۱۳۹۹ تهیه کرد) دفاتر پلمپ می تواند ۵۰ برگ ۱۰۰ برگ ۲۰۰ برگ و دفاتر خاص باشد که هزینه دفاتر طبق تعرفه اداره ثبت شرکت ها متفاوت می باشد.

شرکت سهامی خاص برای چه نوع موضوعی بهتر است ؟

جواب: شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می‌شود ولو این که موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد.