ثبت علامت تجاری , هزینه ثبت علائم تجاری

علامت تجاری

برند یک واژه لاتین است که معنی فارسی آن نشان و علامت می باشد.که هر شرکتی جهت شناساندن و معرفی محصول و خدمات خود از آن استفاده می نماید. در واقع ما شرکت را می توان با استفاده از برند و علامت تجاری مربوط به آن ها بشناسیم. به زبان ساده تر می توان گفت که ثبت برند موجب این می شود که یک شرکت به مشتریان خود شناسانده شود.

موسسح ثبتی ذهن ناب در این مقاله قصد دارد تا شما را با مراحل مختلف ثبت برند و علامت تجاری و همینطور مدارک مورد نیاز برای این مسئله و هزینه مورد نیاز برای این کار آشنا سازد، لطفا در ادامه همراه ما باشید.

گام اول هر شرکتی بعد از ثبت شرکت، ثبت برند یا علامت تجاری می باشد، که شما باید مطابق مقررات و ضوابط مندرج در قوانین مربوط به ثبت و اختراعات، این روند انجام دهید.

باید دقت شود که فرد متقاضی ثبت برند و ثبت علامت تجاری بایست علامت تجاری را در همان زمینه ای که دارای مجوز فعالیت می باشد، به ثبت برساند. درصورتی که علامت را به شکل فارسی ثبت کرده است؛ دیگر نیازی به اخذ کارت بازرگانی نمی باشد و گاهی می توان با دارا بودن مجوز تاسیس برند فارسی را ثبت کرد. اما درصورتی که برند به شکل لاتین ثبت شده باشد باید کارت بازرگانی اخذ شود. برند تا علامت تجاری نباید دارای مشابه باشد. مواردی مانند: حروف، کلمات، اشکال، عکس، رنگ و برچسب ها که از آن ها برای تشخیص کالاها استفاده می گردد، علامت تجاری یا برند محسوب می گردند.

ثبت علامت تجاری

ثبت برندو علامت تجاری یعنی چی؟

همچنان که در فوق نیر اشاره داشتیم، برند یا علامت تجاری، کلمه، نماد یا عبارتی می باشد که جهت شناسائی محصول تولید کننده و یا فروشنده خاص از آن بهره برده می شود و سبب تمایز آن ها از سایر محصولات می گردد. مثلا لوگو یا علامت تجاری “نایک” کفش های تهیه شده به وسیله نایک را از کفش های ساخته شده به وسیله سایر شرکت ها را شناسائی می نماید. هنگامی که این علامت برای شناسایی سرویس ها مورد استفاده قرار می گیرد (نه به عنوان محصولات) علامت های خدمات نامیده می شوند، با اینکه آن ها در حالت کلی همان علائم تجاری را پوشش می دهند.

میزان هزینه ثبت علائم تجاری

شما عزیزان می توانید برای استعلام هزینه ثبت برند٬ لوگو و علامت تجاری، فرم زیر را پر نموده و در آن ثبت برند را علامت زده و شماره تماس خود را با حروف انگلیسی وارد سازید.

هم وطن عزیز: در صورتی که متقاضی ثبت شرکت یا دیکر خدمات می باشید، فرم زیر را تکمیل نمایید تا “مدت زمان ثبت برند یا علامت تجاری”، “هزینه ثبت شرکت” و “مدارک لازم” را به صورت دقیق به شما اطلاع دهیم.

CAPTCHA
لطفا صبر کنید

محافظت کردن از برند و علامت تجاری

در پاره ای از مواقع حفاظت از ثبت برند می تواند فراتر از کلمات، نمادها و عبارات گسترش پیدا کند تا سایر جنبه های محصول را هم مانند رنگ آن یا بسته بندی آن در بر بگیرد.

مثلاً رنگ صورتی از عایق پشم شیشه یا شکل خاص بطری کوکاکولا امکان دارد به عنوان خصوصیات شناسائی خدمت یاد گردد. این خصوصیات در حالت کلی تحت عنوان “لباس تجاری” قرار می گیرند ولی با این وجود چنین خصوصیاتی محافظت شده نخواهند شد.

چون شرکت های رقیب هر نوع مزیت عملکری و رقابتی را ارائه می نمایند. لذا به عنوان مثال: سازنده نمی تواند استفاده از یک شکل بطری منحصر به فرد خاص را قفل نماید، حتی درصورتی که این شکل برخی از خصوصیات های عملکردی را فراهم نماید.

برندها موجب می گردند که مصرف کنندگان به صورت سریع  منبع خوبی را بشناسند. به عنوان مثال مصرف کنندگان به جای اینکه در کلیه کالاها بگردند تا محصول مد نظر خود را بیابند، می توانند محبوب خود را دنبال نموده و نیاز خود را برطرف سازند. در ضمن ثبت برند سبب می گردد تا تولیدکنندگان جهت سرمایه گذاری در کیفیت کالاهای خود انگیزه داشته باشند. درصورتی که یک مصرف کننده به عنوان مثال از کوکاکولا استفاده می نماید به سهولت می تواند به کمبود کیفیت پی ببرد. قانون ثبت برند و ثبت علامت تجاری با استفاده مناسب از علامت های تجاری ، سبب پیشبرد این اهداف می گردد.

نحوه ثبت برند ، علامت تجاری و لوگو

لازم می باشد که متقاضی در پروسه ثبت برند و علامت تجاری، اظهارنامه ثبت برند شرکت را تهیه و تنظیم کرده و به اداره ثبت شرکت ها تسلیم کند. بنابراین متقاضی جهت تهیه و تنظیم اظهارنامه ثبت برند، باید نخست به سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی مراجعه کرده و با ثبت درخواست خود، ثبت نام  اولیه را انجام دهد و در ادامه کار فرم های درخواست شده را تکمیل نموده و برند مورد نظر شرکت را به ثبت برساند.

در مرحله اول باید فرم درخواست ثبت برند و علامت تجاری در وب سایت تکمیل شود. باید تصویر علامت تجاری شامل تصویر مشخصی از آرم باشد، به این معنی که آرم مد نظر به وضوح قابل شناسایی و در زمان طراحی رنگ و طرح 3 بعید آن درج گردد.

متقاضی باید از پیش کلیه اطلاعات و مدارک لازم برای ثبت برند را تهیه و تنظیم کند و اسکن آن ها را برای بارگذاری در سامانه اینترنتی، جهت تسریع روند کار ثبت لوگو، مهیا کند. در پایان ثبت نام اولیه، متقاضی کد رهگیری اخذ می کند تا روند پیشرفت کاری ثبت برند را از طریق آن پیگیری کند و از مراحل آن اطلاع پیدا کند.

باید اشاره کنیم که در فرم ذکر شده بایست فهرستی از خدمات و کالاهایی که از علامت بهره می برند، درج گردد.

برای محافظت از دیگر علائم این برند باید متمایز باشد که مصرف کنندگان بتوانند تفاوت آن با دیگر محصولات و علائم را تشخیص دهند. طراح برند وظیفه دارد، طراحی برند را به گونه ای انجام دهد که مصرف کنندگان را دچار اشتباه نکند. به قوانین و شئونات بی حرمتی نگردد.

ثبت علامت تجاری دارای چه مزایایی می باشد؟

با به ثبت رساندن برند یا علامت تجاری، مالک یا مالکین یک شرکت، نسبت به آن حق انحصاری پیدا می نمایند. در حقیقت برند نشان شرکت و موسسین آن می باشد. مهمترین مزایای ثبت برند عبارت می باشند از:

 • برند سبب متمایز بودن و خاص بودن خدمات و محصولات یک شرکت، نسبت به دیگر شرکت ها می شود
 • علامت تجاری، معرف رسمی و اختصاری یک شرکت به شمار می رود
 • علامت تجاری موجب تسریع و سهولت بازاریابی می شود
 • علامت تجاری موجب کاهش پیدا کردن هزینه های جانبی کالا یا خدمات شرکت می گردد
 • علامت تجاری باعث کاهش هزینه های معرفی و تبلیغاتی کالا یا خدمات می شود
 • برند موجب اعطاء نمایندگی به شرکت می گردد
 • برند یا علامت تجاری و واگذاری آن به دیگر شرکت ها، یک منبع درآمد جدید برای شرکت خواهد بود

مزایای شیوه های غیرحضوری ثبت برند و علامت تجاری

مزایای شیوه های غیرحضوری ثبت برند و علامت تجاری به شرح زیر می باشد:

 • دارای هزینه رفت و آمد نمی باشد
 • مراحل کار سریع و به شکل اصولی پیش می رود
 • زمان زیادی را از شما نمی گیرد
 • با اخذ کد رهگیری، این امکان برای متقاضی فراهم می شود که در جریان روند پیشرفت کار قرار بگیرد
 • پروسه کار به دور از مسائل بروکراسی اداری انجام می شود

مراحل مختلف ثبت برند یا علامت تجاری

مراحل مختلف ثبت برند یا علامت تجاری به شرح زیر می باشد:

 • تهیه نمودن اظهارنامه در وب سایت مالکیت معنوی
 • ثبت نام اولیه ثبت برند در این وب سایت
 • ارزیابی و بررسی مدارک ثبت برند به وسیله کارشناسان اداره ثبت، بخش ثبت علائم تجاری
 • تاییدیه مدارک ثبت برند و نهایت هم پس از گذراندن روند اداری 30 روز کاری (حدوداً)، ثبت نهایی برند صورت می گیرد

مدارک لازم جهت ثبت برند و علامت و لوگو

ارائه کپی از صحفات شناسنامه، کارت ملی یا کارت هوشمند، کارت بازرگانی، پروانه فعالیت و جواز کسب و کار و یا مجوز تاسیس مربوط به موسس یا موسسین حقیقی شرکت (صاحب اصلی شرکت که متقاضی ثبت برند است)

ارائه کپی مدارک شناسایی اشخاص حقوقی (نماینده یا وکیل رسمی متقاضی) این مدارک عبارت می باشند از صفحات شناسنامه، کارت ملی یا کارت هوشمند، کارت بازرگانی، آگهی شرکت با ثبت آخرین تغییرات شرکت در روزنامه های رسمی کشور، پروانه فعالیت و مجوز کسب.

توجه:

در صورتی که متقاضی در برند خود از حروف انگلیسی استفاده نموده باشد، باید کارت بازرگانی خود را ارائه کند، در غیر این شرایط نیازی به ارائه آن نمی باشد.

درصورتی که وکیل یا نماینده قانونی متقاضی کارهای ثبت علامت تجاری را انجام می دهد باید مدارک نماینده قانونی هم ارائه گردد.

ارائه کردن مدارکی که بر فعال بودن شرکت دلالت دارند.

فرد متقاضی باید بر اساس قانون و مقررات علامت جمعی، تائیدیه نسخه از علامت جمعی را ارائه نماید.

ارائه کردن برند به تعداد شش عدد و در ابعاد 10*10 سانتیمتر.

درصورتی که نمونه ارائه شده برند یا علامت تجاری، به شکل سه بعدی باشد، بایست نمونه تصویر گرافیکی شش زاویه ای از آن تهیه گردد.

ثبت علائم تجاری چه شرایطی نیاز دارد؟

با هدف نشان دادن علامت تجاری، علامت بایست متمایز باشد، یعنی بایست بتواند منبع محصول خاص را شناسایی نماید. در مشخص نمودن اینکه آیا علامت متمایز می باشد مطابق رابطه میان علامت و محصول اصلی، گروه علامت ها به چهار دسته تقسیم می گردند:

 • دلخواه یا خیالی
 • حاشیه ای
 • توصیفی
 • عمومی

چون علامت ها در این گروه ها با توجه به تمایز آن ها متفاوت می باشند، مهم است که الزامات و درجه حفاظت حقوقی یک علامت تجاری ویژه به کدام گروه بستگی دارد.

یک علامت تجاری عجیب و غریب می تواند علامتی باشد که هیچگونه ارتباط منطقی با محصول نداشته باشد. مثلاً کلمات «اکسون»، «کداک»، «اپل» هیچگونه ارتباطی با محصولات پایه خود (به ترتیب بنزین، دوربین و موبایل) ندارند. علامت های دلخواه یا خیالی به بابت ذاتی متمایز می باشند. یعنی می توانند یک محصول اساسی را شناسایی کنند و درجه بالائی از حفاظت را دارند.

علامت حاشیه ای در واقع علامت و خصوصیات خاصی را نشان می دهند. مثلاً کلمه “Coppertone” حاوی لوسیون آفتابگردان می باشد ولی محصول پایه خاصی را توصیف نمی نماید.

شرح علامت تجاری توصیفی

علامتی می باشد که به صورت مستقیم محصول را توصیف می نماید. برعکس علائم دلخواه یا نشانگر، علائم توصیفی از بابت ذاتی متمایز نمی باشند و تنها در صورتی که “معنای ثانویه” را کسب کرده باشند، محافظت می گردند.

بایست علامت های توصیفی، این مانع را روشن سازند چون آن ها اصطلاحی می باشند که جهت توصیف محصول اساسی مفید می باشند و تولید کننده خاص با استفاده منحصر به فرد از این اصطلاح می تواند مزیت ناعادلانه را به ارمغان بیاورد.

هنگامی علامت توصیفی معنای ثانویه می دهد که عموم مردم مصرف کننده به کمک علامت محصول را شناسائی نمایند و نه خود محصول باید اشاره کنیم که مردم نیازی به شناسایی تولید کننده خاصی ندارند، فقط محصول یا خدماتی از یک تولید کننده به دست می آید اهمیت دارد.

در پایان، یک علامت عمومی علامتی می باشد که طبقه بندی کلی محصول متعلق به آن را توصیف می نماید. مثلاً اصطلاح “کامپیوتر” یک اصطلاح عمومی جهت تجهیزات کامپیوتری می باشد.

علائم عمومی تحت قانون تجارت، علامت تجاری می باشند. لذا سازنده فروش کامپیوترهای برند “کامپیوتر” هیچگونه انحصاری جهت استفاده از این واژه ها در رابطه با آن محصول را ندارند. اصطلاحات عمومی به وسیله قانون علامت تجاری محافظت نمی گردند چون آن ها به سهولت جهت شناسایی یک محصول خاص مفید می باشند.

به چه نحوی می توان حقوق خود را در یک علامت تجاری به دست آورد؟

با این فرض که علامت تجاری دارای شرایط حمایت باشد، حقوق یک علامت تجاری را می توان به یکی از دو شیوه زیر به دست آورد:

 1. اولین استفاده از علامت در تجارت
 2. اولین دفعه جهت ثبت نام علامت با اداره ثبت اختراع و علامت تجاری

استفاده از علامت در حالت کلی معنی واقعی فروش محصول به عموم مردم می باشد. لذا درصورتی فردی برای نخستین بار به فروش مردم با نام تجاری خوش شانس برسد، او اولویت را جهت استفاده از این علامت در ارتباط با فروش آدامس حباب برای خود دارد (با فرض بر اینکه مارک در غیر اینصورت جهت حفاظت از علامت تجاری واجد شرایط باشد) با این وجود، این اولویت محدود به منطقه جغرافیائی می باشد که در آن او فروش آدامس حباب را همراه با هر منطقه ای که انتظار می رود در هر منطقه ای که معروف شده، گسترش دهد.

مدارک لازم جهت ثبت برند جهت اشخاص حقوقی یا شرکت ها

ارائه نمودن پروانه بهره برداری٬ جواز شرکت تولیدی یا پروانه کسب برابر اصل شده جهت ثبت علامت تجاری
ارائه تصویر نخستین روزنامه رسمی شرکت (آگهی تاسیس) و روزنامه رسمی آخرین تغییرات هیئت مدیره شرکت (دوره آن منقضی نشده باشد) جهت ثبت علامت تجاری
ارائه تصویر برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی کسانی که حق امضاء اوراق بهادار شرکت می باشند و کد پستی 10 رقمی
اگر علامت مورد نظر لاتین باشد؛ ارائه کارت بازرگانی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی
ارائه تصویر علامت تجاری مد نظر در ابعاد 8*8 سانتیمتر به تعداد ۱۰ عدد و توضیح در مورد علامت و توصیف
امضاء وکالتنامه به وسیله صاحبان حق امضای مجاز اوراق بهادار و مهر شرکت جهت ثبت علامت تجاری

مدارک لازم برای تمدید و ثبت برند ، لوگو ، آرم

جهت اشخاص حقیقی:

ارائه شناسنامه و کارت ملی یا کارت هوشمند مالک علامت جهت ثبت علامت تجاری
ارائه نمودن اصل یا کپی تصدیق ثبت شده جهت ثبت علامت تجاری

جهت اشخاص حقوقی:

ارائه کردن آخریت روزنامه تغییرات اعضای هیئت مدیره
ارائه کردن کپی شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضاء
ارئه کردن اصل یا کپی گواهی ثبت شده

چند نکته برای ثبت برند یا لوگو

علامت تجاری قابلیت نقل و انتقال دارد.

جهت ثبت علامت تجاری، برای علامت گواهی ثبت علامت صادر می گردد.

جهت ثبت علامت تجاری، تقاضای ثبت علامت تجاری بایست شامل بازسازی واضحی از آرم با کلیه رنگ ها طرح ها و نقش های سه بعدی آن، جهت ثبت درج گردد.

نحوه نقل و انتقال علامت ثبت شده:

درست است که برند قابل نقل و انتقال می باشد ولی انتقال آن در برابر شخص دوم هنگامی دارای اعتبار می باشد که بر اساس مقررات این قانون به ثبت رسیده باشد. در انتقال برند جهت معتبر بودن این انتقال نسبت به شخص دوم؛ باید چگونگی انتقال برند از صاحب اول به صاحب دوم آن به ثبت رسانده گردد.