ثبت لوگو شخصی , هزینه ثبت لوگو , مدارک لازم برای ثبت لوگو

مراحل مختلف ثبت لوگو

از لوگو یا نشان تجاری جهت به وجود آوردن تمایز مابین خدمات یک شرکت با شرکت دیگر و یک شخص حقیقی با سایر شخصیت های حقیقی استفاده می گردد و در واقع به عنوان ابزاری جهت معرفی نمودن محصولات یک شرکت در بازار دارای کاربرد می باشد. بر اساس قانون تجارت ایران ، لوگو الزاما نباید به ثبت برسد اما چنانچه به ثبت برسد باید به وسیله دولت جهت حفظ حقوق و مالکیت آن برای فرد ثبت کننده و مالک برند حمایت گردد.

به خاطر رقابت تنگاتنگی که میان انواع شرکت های دخلی و خارجی در موضوعات اقتصادی و تجاری وجود دارد بهتر می باشد که برند یا لوگو به ثبت رسانده شود تا به این طریق شخص یا اشخاصی نتوانند از منافع و اعتبار آن به سود خود و ضرر مالک برند استفاده نمایند.

ثبت لوگو

مراحل مختلف ثبت لوگو

جهت به ثبت رساندن برند یا لوگو باید مراحل قانونی آن را به طرز صحیحی دنبال نمود. کلیه این مراحل با نظر و دیدگاه مشاوره ثبت شرکت و  متخصص در موسسه حقوقی ذهن ناب دنبال می گردد تا مانع از هزینه های اضافی و دوباره کاری گردد. فرد متقاضی ثبت لوگو لازم می باشد که مدارکی را که در زیر ذکر خواهد شد را تهیه نموده و سپس بر اساس روند زیر امر ثبت لوگو را دنبال نماید.

وارد شدن و ثبت نان در سایت مالکیت معنوی و در بخش ثبت علائم تجاری:

جهت نیل به این هدف شما باید مدارک خود را مهیا ساخته باشید و سپس به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس Sherkat.ssaa.ir باید مراجعه کنید. آدرس سایت متعلق به اداره مالکیت صنعتی می باشد اما در زمان ورود به سایت در قسمت چپ سایت بایست اداره مالکیت معنوی را انتخاب نموده و وارد گردید. سپس درخواست خود را وارد می نماید و کلیه مدارک و مستندات و اظهارنامه لوگو خود را در این بخش بر اساس دستورالعمل ها وارد می سازید.

باید در زمان ورود اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی به موارد زیر دقت کنید:

 • باید اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی که قرار می باشد مالک لوگو شود را وارد سازید.
 • در بخشی هم بایست اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی شرکت را وارد کنید که به خاطر نیاز جهت ارسال رمز و ابلاغیه های احتمالی به او است.
 • باید طبقه کالا و خدمات به دقت انتخاب و مناسب با موضوع شرکت شما باشد.ولی باید اشاره کنیم که بعدا تغییر این طبقات امکان پذیر می باشد.
 • چنانچه در قسمت ورد مدارک نیاز است مورد دیگری را هم بارگذاری نماید بایست در قسمت ضمائم اختیاری این مدارم بارگذاری گردد.
 • باید هزینه های ثبت برند یا لوگو را به صورت اینترنتی پرداخت کنید لذا دارا بودن رمز دوم الزامی می باشد.
 • در پایان پروسه ثبت نام لوگو در سایت برای شما اطلاعات پایمک و همین طور کد پیگیری و شماره ثبت برند ارسال و نمایش داده می گردد . بهتر است که آن را یادداشت و ذخیره نماید تا بتوانید در مراحل بعدی از آن استفاده نمایید.

زمانی که برای بررسی درخواست شما جهت ثبت لوگو طول خواهد کشید تقریبا ۳ ماه از ورود اظهار نامه امکان دارد طول بکشد. ولی این حداکثر زمان می باشد . در نهایت با تایید درخواست شما تشکیل پرونده انجام گردد کهخ بهتر می باشد وکلای حقوقی موسسه ثبتی حقوقی ذهن ناب این کار شماررا انجام بدهند.

باید توجه شود که ثبت نهایی نیاز به پرداخت نمودن هزینه های نهایی و همین طور آگهی های ثبت برند دارد. بعد از نخستین انتشار آگهی لوگو در روزنامه رسمی دادگستری و رونامه ای کثیرالنتشار ، یک ماه به برند مهلت داده می شود. در صورتی که در طی این مدت فردی ادعا و شکایتی جهت برند و لوگو شما نداشت ،گواهینامه ثبت برند جهت شما برای مدت زمان ۱۰ سال صادر خواهد گشت.

بعد از آن تقریبا هفته بعد آگهی دوم باید برای برند در روزنامه رسمی منتشرگردد. پس از ۱۰ روز کاری با ارائه نمودن نسخه کپی تقاضانامه اولیه ثبت لوگو و رزونامه اول و دوم بایست جهت صدور پروانه ۱۰ ساله ثبت لوگو یا برند اقدام گردد. این فرآیند هم امکان دارد نیاز به دو یا سه روز زمان داشته باشد.

چه کسانی امان دارد در مورد ثبت لوگو شما اعتراض کنند؟

اغلب احتمال دارد سه دسته از افراد به لوگو شما معترض باشند:

 • کسانی که برند یا لوگو شما درست شبیه و کپی از برند آن ها است.
 • کسانی که لوگو یا برند شما دارای شباهت زیادی به لوگو آن ها می باشد و امکان دارد سبب تداخل برند شما با مشتریان او را فراهم ساخته و اعتبار برند او از دست برود.
 • کسانی که ادعا مالکیت برند شما را دارند و اعتقاد دارند که برند پیش از این به وسیله ان ها استفاده می شده و یا به صورت کلی طرح برند مال آن ها می باشد و در حقیقت طرح برند مورد سرقت قرار گرفته است.

نقص داشتن در پرونده لوگو

در صورتی که نقصی در درخواست و پرونده شما جهت ثبت لوگو مشاهده گردد بایست بر اساس راهنمایی و مشاوره کارشناسان حقوقی این مشکلات برطرف گردد و موارد مورد اطلاع رسانی قرار گیرد. شما باید این کا را در زمانی که اداره مالکیت معنوی مشخص کرده است انجام بدهید . در غیر این شرایط ، در صورتی که زمان از دست برود و یا در کل اظهارنامه ثبت لوگو رد گردد دیگر امکان پیگیری آن وجود ندارد . باید دوباره با برطرف کردن مشکلات ارائه شده جهت ثبت لوگو اقدام گردد.

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری یا لوگو:

مدارک اشخاص حقوقی

 • ارائه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات همانند تغییر نام ، آدری و تغییر مدیر عامل و همین طور روزنامه تاسیس همراه با قید تغییرات
 • ارائه کپی از مجوزهای شرکت مانند پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
 • ارائه فتوکپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عمال شرکت
 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل
 • ارائه مهر شرکت
 • ارائه کردن یک نمونه از لوگو مورد تقاضا در ابعاد ۱۰*۱۰

مدارک اشخاص حقیقی

 • ارائه کپی شنانامه و کارت ملی متقاضی
 • ارائه کپی مجوز کسب و یا هر گونه مجوز فعالیت
 • ارائه کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی
 • ارائه کردن یک نمونه از لئگو مورد تقاضا در ابعاد ۱۰*۱۰

شرکت ثبت برند و ثبت شرکت ذهن ناب با دارا بودن سال ها تجربه در زمینه ثبت برند و ثبت شرکت و بهره گیری از کادری مجرب و کارشناسانی زبده در این حیطه مهیای ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه ثبت برند و لوگو و همین طور ثبت شرکت به شما عزیزان می باشد و شما می توانید با یک خیال آسوده ثبت برند و لوگو خود را بر عهده موسسه حقوقی ذهن ناب بگذارید.

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]