راهنمای ثبت برند و علامت تجاری

تعریف برند و علامت تجاری

بر اساس ماده یک قانون ثبت علائم و اختراعات که در اول تیر ماه 1310 به تصویب رسیده است ، علامت تجاری عبارت می باشد از هر نوع علامتی مانند نقش ، تصویر ،رقم ، حرف ، عبارت ، مهر ، لفافه و .. که جهت امتیاز و تشخیص محصول صنعتی ، تجاری یا فلاحتی اختیار می گردد.

برند یا نشان تجاری ، نام یا نمادی متمایز ( همانند لوگو ، برند ، علامت تجاری یا طرح زیمنه 9 جهت شناسایی کالاها یا خدمات از یم فروشنده ویا یک دسته از فروشندگان می باشد که جهت متمایز ساختن کالاها از کالاهای رقبا مورد استفاده قرار می گیرد.

افزایش قدرت نام و نشان تجاری برای متمایز نمودن ، به صورت چشم گیری می تواند مزایایی مانند افزایش قصد خرید ، هزینه های کمتر ، افزایش فروش ، اولویت بند های قیمت و وفاداری و حس رضایت مشتری در محصولات و خدمات را به وجود آورد.

راهنمای ثبت برند

به همین خاطر هم محافظت کردن قانونی از برند یکی از قدم های مهم جهت به وجود آوردن یک برند قدرتمند می باشد. شرکت هایی که علائم و اسامی تجاری ثبت شده دارند ، خود را در مقابل خط و مش های رقبا بیمه کرده اند.

در صورتی که برند ثبت شود ؛ این مسئله تضمین می نماید که مشتریان قادرند که محصولات را از هم دیگر تشخیص دهند و شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات خود سرمایه گذاریی کنند. از سوی دیگر ثبت برند دارای مزایای دیگری مانند حق استعلام انحصاری علامت تجاری را به همراه دارد که بر اساس ان از عرضه کالاهای مشابه به وسیله اشخاص ثالث تجت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه سایر علامت های تجاری می باشد ، ممانعت می شود.
به گونه ای که به موجب ماده 2 قانون ثبت علائم و اختراعات « حق استعمال انحصاری علامت تجاری تنها برای کسی شناخته خواهد شد که علامت تجاری خود را به ثبت برساند»

در این قسمت بعد از این که به اهمیت ثبت برند پی بردیم این سوال مطرح می شود که به روشی می توان یک برند را ثبت نمود؟ آیا خود ما نیز می تواین ثبت برند کنیم؟ در جواب این پرسش باید بگوییم که تا هنگامی که یک محصول یا خدمت دارای وجه ممیزی مشخصی نباشد ، می توان به راحتی آن را برند کرد و این برند را به شیوه ای پایدار داشت. جهت نیل به این هدف باید تمامی مدارک مورد نیاز فراهم گردد و با رعایت کامل مقررات ، مراحل قانونی ثبت ان طی شده باشد.

با توجه به اینکه امروزه سیستم جدید اینترنتی ایجاد شده است ، کلیه افراد قادر می باشند بعد از اسکن مدارک و انجام مراحل اینترنتی از طریق سامانه اینترنتی http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند کنند. این سامانه را برای ثبت علائم تجاری در نظر گرفته اند و و پیگیری های مربوط به اظهارنامه را هم از طریق همین سامانه ، قسمت ثبت انواع درخواست ( برطرف کردن نقص ، پرداخت حق الثبت ، تمدید ، انتقال و …) ممکن می باشد.

در سامانه بررسی اظهارنامه ها مطابق با زمان ثبت ان ها در سامانه انجام می گردد و حضور در خواست کننده در اداره نمی تواند در فرآیند کار موثر باشد. بعد از تکمیل کردن فرک مربوطه به وسیله متقاضی در سامانه ، اداره مالکیت صنعتی ، اظهارنامه از بابت انطباق با شرایط و قوانین مدرج در قانون مورد بررسی قرار می دهد و چنانچه علامت را قابل ثبت تشخیص دهد ، اجازه انتشار آگهی مربوط به آن را صادر می نماید و در صورتی که در مدارک ارسالی و یا تنظیم محتوای اظهارنامه نقصی باشد ، جهت برطرف کردن نقص ابلاغیه ارسال می کند و چنانچه در عنوان و یا تصویر علامت ؛ الزامات قانونی رعایت نشده باشد یا اینکه بعد از بررسی مشابه و یا عین علامت درخواستی جهت کالاهای مد نظر شما ، پیش از این به نام یک شخص دیگر ثبت شده باشد ، ابلاغیه رد اظهارنامه صادر می گردد.

یک حالت دیگر هم امکان دارد هنگامی پیش بیاید که قسمتی از کالاها و یا خدمات قابل ثبت نباشند که در این شرایط ابلاغیه رد قسمتی از موارد درخواست شده در اظهارنامه را ارسال خواهد کرد.

مدارک مورد نیاز بریا ثبت علامت تجاری:

شخص حقیقی:

  • فتوکپی شناسنامه
  • فتوکپی کارت ملی
  • فتوکپی رزونامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت ( نباید از آخرین تغییرات شرکت دو سال گذشته باشد)
  • فتوکپی جواز فعالیت ( مجوز تاسیس ، پروانه بهره برداری ، پروانه ساخت ، مجوز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر نوع گواهی فعالیت صادره از نهادهای تظارتی و حاکمیتی دولتی )
  • ارائه کارت بازرگانی در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده است.

ولی چنانچه در تصویر علامت یا نام مد نظر شما برای ثبت هیچ کلمه یا حروف لاتینی به کار نرفته باشد ، نیازی به ارائه کارت بازرگانی نمی باشد. موسسه ثبت شرکت و برند ذهن ناب با بهره گیری از کادری مجرب و کارشناسانی حرفه ای مهیای ارائه مشاوره در زمینه ثبت برند به شما عزیزان به صورت رایگان می باشد شما می توانید ثبت برند خود را با خیالی آسوده به موسسه ذهن ناب بسپارید.