سوالات متداول – اخذ کد اقتصادی

سوالات متداول – اخذ کد اقتصادی

سوال ۱: تفاوت کد اقتصادی و کد کارگاهی چیست ؟

جواب: کد اقتصادی شماره ای است که بنا به قانون وضع شده در سال ۱۳۷۳ برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا و خدمات اشتغال دارند تعیین شده است. به این صورت که اشخاص باید کد اقتصادی خود را روی فاکتورهای خرید و فروش ثبت کنند. از جمله دلایل درج کد اقتصادی روی فاکتور خرید و فروش محاسبه سود به دست آمده در معاملات است و بنا بر این با محاسبه دقیق سود های کسب شده مالیات ها نیز کمتر برآوردی و نظر خواهند بود و محاسبه آنها  بیشتر بر اساس اسناد و مدارک صحیح خواهد بود.

علاوه بر این به وسیله کد اقتصادی سازمان امور مالیاتی کشور قادر است دفاتر قانونی و فاکتور ها و صورت حساب های صادر شده را به راحتی بررسی کند.

اما کد کارگاهی شماره ای است که کارفرمایان کارگاه ها از تاریخ تاسیس شرکت به مدت ۱۵ روز فرصت دارند تا مراجعه به سازمان تامین اجتماعی جهت بیمه کارکنان خود این کد را دریافت کنند که بر طبق این کد اطلاعات کارگاه و کارکنان در تامین اجتماعی ثبت می گردد.

 

سوال ۲: آیا با پیش ثبت نام می توان کارهای مالیاتی را انجام داد؟

جواب: خیر ٫ پیش ثبت نام یک برگه است با کد ۱۲ رقمی برای گرفتن کد اقتصادی ٫ با اخذ این برگه می توان اقدام کرد برای گرفتن کد اقتصادی ۱۴ رقمی.

 

سوال ۳: زمان دریافت کد اقتصادی چه موقع می باشد ؟

جواب: کلیه شرکت ها از زمان تاسیس و اخذ آگهی تاسیس خود ۲ ماه فرصت به پرداخت مالیات ۲ در هزار سرمایه ثبتی خود و تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی از اداره دارایی مستقر در حوزه فعالیت خود می باشند.

 

اگر سوال یا نظری در زمینه اخذ کد اقتصادی دارید از طریق تماس با موسسه ذهن ناب یا ارسال ایمیل موسسه حقوقی ذهن ناب اعلام کنید تا در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیز باشیم.
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *