سوالات متداول – ثبت برند و علامت تجاری

فهرست مطالب

سوالات متداول – ثبت برند و علامت تجاری

سوال ۱: علامت تجاری چیست؟ برند چیست؟

جواب: علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی و یا خدماتی ارائه شده توسط یک شخص یا بنگاه را از کالاها و خدمات سایر بنگاه ها یا اشخاص متمایز سازد.

طبق ماده ۳۰ قانون علامت٫ علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:

  • علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالا ها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
  • علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبداء و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.
  • نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

سوال ۲: مدت اعتبار برند و علامت تجاری چند سال می باشد؟ در صورت اتمام مدت باید تمدید شود؟

جواب: مدت اعتبار ثبت علامت تجاری ۱۰ سال می باشد که از تاریخ تسلیم اظهارنامه شروع آن می باشد. بعد از این ۱۰ سال با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی ۱۰ ساله قابل تمدید می باشد. 

سوال ۳: چه نوع علائمی قابل ثبت هستند ؟

جواب : هر کلمه٫ حرف یا حروف٫ عدد٫ ترسیمات٫ عکس٫ شکل٫ رنگ٫ تصویر٫ برچسب یا ترکیب آن ها برای تشخیص کالاها یا خدمات به کار رود٫ علامت تجاری محسوب می شود. 

سوال ۴: علامت ها در چه مواردی ثبت نمی شوند ؟

جواب: علامت تجاری یا برند در موارد زیر قابل ثبت نمی باشد:

  • نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالا ها یا خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
  • خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
  • مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبداء جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.
  • عین یا تقلید نشان نظامی٫ پرچم و …. امثال اینگونه علامت های باشد.
  • عین یا تقلید گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالا یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
  • عین یا شبیه آن برای کالا یا خدمتی ثبت شده باشد.
  • عین یا شبیه علامتی که توسط کسی قبلاً ثبت شده باشد.

سوال ۵: آیا لگو٫ علامت تجاری و نام تجاری با هم فرقی دارند؟

جواب: خیر٫ هر ۳ عنوان یک معنی را دارند در روش ثبت.

سوال ۶: زمان ثبت علامت تجاری یا برند چقدر می باشد؟

جواب: زمان ثبت علامت تجاری یا برند از زمان تحویل مدارک و استعلام اولیه حدود ۴۵ روز می باشد تا آگهی اول و بعد از این ۴۵ روز ۳۰ روز برای آگهی دوم زمان می برد و برای آگهی سوم ۳۰ روز بعد از آگهی دوم یعنی حدود ۱۰۵ روز در کل ولی با آگهی اول می توانید فعالیت را شروع کنید.

سوال ۷: آیا می شود از علامت تجاری استعلام بگیریم؟

جواب: بله در صورت تمایل به صورت ۲۴ ساعته می توان استعلام گرفت اما استعلام گرفته شده ۴۰٪ دارای اعتبار می باشد زیرا این استعلام شباهت ها را تشخیص نمی دهد و شاید در زمان شروع ثبت علامت تجاری فردی قبلاً (۴۵ روز آگهی اول) آن علامت را ثبت کرده باشد.

سوال ۸: چه علامت و نام هایی قابلیت ثبت دارند؟

جواب: هر کلمه، حرف یا حروف، اعداد، اشکال، تصاویر و یا ترکیبی از همه این ها علامت تجاری محسوب می شوند و قابلیت ثبت را دارند.

سوال ۸: چه علامت و نام هایی قابلیت ثبت ندارند؟

جواب: دوستانی که قصد ثبت نام تجاری و علامت خود را دارند باید بدانند واژه های عام مانند کلمه «میز» برای فروش میز غیر قاب ثبت است. واژه توصیف کننده، این ها کلماتی هستند که معمولاً در دنیای تجارت برای توصیف یک محصول برای مثال کلمه شیرین برای شکلات قابل ثبت نخواهد بود به این دلیل که توصیف کننده آن محصول است. در واقع اگر شیرین را برای تولید کننده شکلات برای عرضه محصولاتش داده شود کاری ناعادلانه خواهد بود. به همین ترتیب واژه هایی مانند سریع، بهترین یا نو آورانه به احتمال زیاد مردود خواهند شد مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند. از دیگر ممنوعات، علائم گمراه کننده و فریب دهنده می باشد. این ها علائمی هستند که مصرف کننده و مشتری را نسبت به ماهیت و کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول گمراه می کند یا فریب می دهد. علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه هستند و نا هنجاری های اجتماعی را به دنبال خواهند داشت. یک سری علائم هستند که به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO اعلام شده است قابل ثبت نیستند مانند پرچم ها، نشان های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان های کشورها.

 

اگر سوال یا نظری در زمینه علامت تجاری یا برند دارید از طریق تماس با موسسه ذهن ناب یا ارسال ایمیل موسسه حقوقی ذهن ناب اعلام کنید تا در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیز باشیم.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *