مراحل درخواست پلمپ دفاتر تجاری در سامانه اداره ثبت شرکت ها

مراحل درخواست پلمپ دفاتر تجاری در سامانه اداره ثبت شرکت ها

موسسه حقوقی ذهن ناب در این مقاله قصد دارد تا شما عزیزان را با مراحل مختلف درخواست پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت آشنا نماید ، لطفا برای کسب اطلاعات مورد نیاز در این زمینه در ادامه همراه ما باشید.

مطابق ماده 6 قانون تجارت ؛ کلیه تجار به غیر از کسبه جرء مکلف می باشند که دفاتر ذیل یا دفاتر دیگری را که وزارت عدلیه بر اساس نظامنامه ای قائم مقام این دفاتر قرار می دهد داشته باشد.

این دفاتر عبارت می باشند از:

  • دفتر روزنامه
  • دفتر کل
  • دفتر دارائی
  • دفتر کپیه

مقررات ویژه ای وضع شده است تا اعتبار و اهمیت و سندیت دفاتر تجاری حفط شود . به گونه ای که بر اساس مواد 11 و 12 قانون تجارت باید دفاتر روزنامه و کل دارائی پیش از هر نوع معامله ای از سوی نماینده اداره ثبت شماره گذاری و امضاء و پلمپ گردد.

از انجایی که امروزه سیستم جدید اینترنتی راه اندازی شده است ، افراد قادر می باشند از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها درخواست خود را برای دریافت پلمپ دفاتر تجاری اعلام کنند. ما در این نوشته تصمیم داریم تا مراحل ثبت اینترنتی را به صورت کامل برای شما توضیح دهید. در صورتی که شما در خصوص هر یک از مراحل سوالی داشتید می توانید با کارشناسان ما در موسسه ثبت شرکت ذهن ناب تماس برقرار کنید.

مراحل پلمپ دفاتر تجاری

مراحل مختلف درخواست پلمپ دفاتر تجاری

برای انجام  پلمپ دفاتر قانونی کار نخست باید به سامانه اداره ثبت شرکت ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir ( قسمت پلمپ دفاتر تجاری ) مراجعه نمود. چنانچه فرد متقاضی پلمپ دفاتر ف شخصی حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت ها باشد ، باید از قسمت اطلاعات متقاضی پلمپ ،( نوع شخص متقاضی ؛ قسمت مشخص شده مربوط بع شخص حقوقی را انتخاب نماید.

وبعد از آن تابعیت و شناسه ملی و شماره تلفن ثابت و کد پستی شخصیت حقوقی را وارد سامانه سازد . ( لازم به اشاره می باشد که کلیه پیامک های مربوط به پروسه انجام کار به شماره همراه ثبت شده ارسال خواهد شد).

سپس باید قسمت شروع سال مالی و شروع ماه مالی را هم تکمیل نمایید. منظور از شروع سال و ماه و روز مالی ، انتخاب آن ها مطابق مراتب مشخص شده در اساسنامه شخصیت حقوقی که ثبت شده است می باشد. همین طور تاریخ پایان سال مالی هم به وسیله سامانه محاسبه می شود . روشن است که تاریخ ثبت شخصیت حقوقی و درخواست پلمپ مبنای آغاز سال ، ماه و روز مالی نیست.

در مرحله بعدی نیز باید « اطلاعات آدرس محل دریافت دفاتر پلمپ شده ر» را تکمیل نمود.

قابل ذکر است که دفاتر پلمپ شده بعد از پلمپ با توجه به آدرس بیان شده برای متقاضیان ارسال می شود. بنابراین باید در ثبت این اطلاعات دقت و توجه زیادی به خرج داده شود. ( هم اکنون این روش برای شهر تهران امکان پذیر می باشد.) چانچه در گزینه های ارائه شده ، شهر مد نظر وجود نداشت ، یعنی اینکه آن شهر هنوز به سامانه مذکور ملحق نشده است . در این شرایط متقاضیان باید به روش قدیمی عمل کنند.

باید در صفحه بعدی اطلاعات شخص حقوقی را بررسی کنید و در صورت درست بودن اطلاعات ، بر روی گزینه ” تایید اطلاعات شخص حقوقی” کلیک کنید . و اگر اطلاعات نادرست بود به اداره ثبتی مربوطه مراجعه کنید.

در مرحله بعدی براساس اطلاعات وارد شده به کاربران شماره پیگیری اختصاص داده می گردد.

بعد سمت تکمیل کننده از اظهارنامه از فهرست را انتخاب نمایید و اطلاعات مربوط به یکی از اعضا هیئت مدیره را در سامانه درج کنید .

در این مرحله نیز اسامی مابقی اعضاء هیئت مدیره را همراه با اطلاعات مربوط به آن ها مانند نام ، نام خانوادگی ، نام پدر ، تاریخ تولد و … وارد سازید و در در پایان نیز با کلیک کردن بر روی گزینه گام بعدی ، به مرحله بعدی بروید.

سپس با تعیین کردن عضو هیئت مدیره ، سمت اشخاص هیئت مدیره ، مدت تصدی محدود /نامحدود و تاریخ آغاز سمت را وارد سیستم سازید.

بعد وضعیت حدود حق امضاء هیئت مدیره و بعد از آن سمت عضو هیئت مدیره را مشخص کنید.

یک فرم دیگری هم است با عنوان دفتر مورد تقاضای شخص ، باید در این مرحله هم ، نوع دفتر مورد تقاضا شخص دفتر کل و روزنامه و همین طور تعداد برگ های دفتر و تعداد جلدهای دفتر را وارد سازید و طالاعات وارد شده را هم ذخیره کنید.

بعد از آنکه مراحل بیان شده را طی کردید ، وارد صفحه تایید صحت اطلاعات می شوید ، در این مرحله باید گزینه تایید اظهارنامه پلمپ و مدارک مورد نیاز را انتخاب نمایید.
باید پس از تکمیل اطلاعات در سامانه و انجام دادن درست مراحل اینترنتی ثبت و کلیک بر روی پذیرش نهایی ، اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر مهر و امضاء شده دریافتی از اینترنت را همراه با دیگر مدارد که در زیر بیان شده است را به اداره ثبت ارسال کنید تا اداره پست دفاتر پلمپ را به آدرسی که در سامانه درج شده است بفرستد.

بعد از اینکه مدارک را ارسال کردید و کد پیگیری را دریافت نمودید ، باید بر روی گزینه پلمپ دفاتر کلیک نمایید.

شما باید شماره پیگیری و تاریخ تحویل مدارک به پست را در سامانه درج کنید و در پایان بر روی گزینه پذیرش نهایی ،کلیک نمایید و وارد مرحله بعدی گردید.

پس از ارسال مدارک ، کارشناس حقوقی مدارک را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که بعد از بررسی ، توسط کارشناس مربوطه تایید شود ؛ ( می توانید ازطریق همین سامانه پیگیری کنید ) اجازه پرداخت وجه دفاتر و پلمپ آن ها صادر می شود.

در این شرایط متقاضیان باید وارد سامانه شده و وجه مشخص شده را به صورت اینترنتی پرداخت کنند.

توجه :

در صورتی که کاربر نیازمند دفاتر خاص باشد ، باید بعد از پایان مراحل درخواست و تایید نهایی در سامانه ادرات پست مرکز استان یا شهرستان مراجعه کرده و نسبت به تحویل دفاتر اقدام کند.

مدارک لازم برای دریافت پلمپ دفاتر ( اشخاص حقیقی)

  • ارائه فتوکپی کارت ملی فرد متقاضی
  • ارائه فتوکپی پروانه کسب و یا جواز فعالیت کسبی

مدارک لازم برای دریافت پلمپ دفاتر ( اشخاص حقوقی)

  • ارائه فتوکپی کارت ملی مدیر عامل و مهر شرکت
  • ارائه فتوکپی روزنامه تاسیس شرکت
  • ارائه وکالتنامه یا معرفی نامه جهت نماینده چنانچه وکیل یا نماینده جهت پلمپ دفاتر معرفی می گردد.
  • ارائه آخرین تغییرات ثبتی شرکت در روزنامه رسمی ( در صورتی که تغییراتی اعمال شده باشد.)

شما عزیزان می توانید برای انجام کلیه امور مربوط به پلمپ دفاتر تجاری در کم ترین زمان ممکن با کارشناسان مجرب ما در موسسه ذهن ناب تماس برقرار کنید.