پلمپ دفاتر چیست | هزینه و مهلت پلمپ دفاتر قانونی تا چه زمانی است ؟

پلمپ دفاتر چیست

پلمپ دفاتر چیست و پلمپ دفاتر و دریافت و تحریر دفاتر قانونی بر اساس قانون تجارت و قانون مالیات های مستقیم جهت شرکت ها و موسسات و اشخاص حقیقی دسته اول (بیش از 3 میلیون تومان درآمد در سال 94 و قبل از آن داشته باشند) و مشاغل بیان شده در زیر الزامی می باشد.

از جمله خدماتی که موسسات خدمات حسابداری ارائه می دهند اجرا و پیگیری پروسه پلمپ و اخذ دفاتر قانونی متقاضیان می باشد.

پلمپ دفاتر قانونی 99

افرادی که مشمول عملیات پلمپ دفاتر قانونی می شوند

پلمپ دفاتر چیست و چه افرادی مشمول پلمپ دفاتر می شوند

 • تمامی اشخاص حقوقی مه در اداره ثبت شرکت ها به رسانده شده اند.
 • تمامی اشخاص حقیقی دارنده کسب و کار (دسته اول موضوع آیین نامه اجرایی ماده 95)
 • افرادی که مجموع فروش آن ها و یا ده برابر درآمد آن ها بر اساس برک قطعی مالیات از سال 91 به بعد بیشتر از 3 میلیارد تومان بوده است و درخصوص اشخاص حقیقی که کسب و کار داشته و خدمات ارائه می دهند مانند وکلا، کارشناسان رسمی دادگستری و پزشکان 1.5 میلیارد تومان بیشتر باشد.
 • تشکل های قانونی مانند (انجمن ها، احزاب، اتحادیه های صنفی)

مودیان دسته اول آیین نامه اجرایی

اشخاص بیان شده در زیر جدا از حجم فعالیت جزء مودیان دسته اول آیین نامه اجرایی ماده 95 ق م م به شمار می روند.

 • کسانی که دارای کارت بازرگانی هوشمند می باشند واردکنندگان و صادرکنندگان
 • صاحبان کارخانه ها و واحد های تولیدی و بهره برداران معادنی که دارای مجوز تاسیس و پروانه می باشند.
 • کسانی که دارای هتل های سه ستاره و بالاتر می باشند.
 • صاحبان بیمارستان ها، کلینیک های تخصصی و زایشگاه ها
 • صاحبان مشاغل صرافی
 • فروشگاه های زنجیره ای که جواز فعالیت از وزارتخانه ذیربط را دارند.

بر اساس ماده 6 قانون تجارت تمامی تجار مکلف می باشند که رویدادهای مالی عملیات تجاری خود را در دفاتر قانونی روزنامه و کل ثبت (دفاتر پلمپ) نمایند.

بنابراین به موجب ماده 11 قانون تجارت، دفاتر گفته شده باید به وسیله ادارات ثبت، مهر و امضاء و پلمپ گردند.

نکته: پیگیری کردن و عملیات پلمپ دفاتر و اخذ آن از وظایف حسابداران است.

اخذ دفاتر پلمپ

پلمپ دفاتر چیست و در طی سال جاری تشریفات ثبت نام و اخذ و پلمپ دفاتر قانونی را اداره کل ثبت شرکت ها از طریق اینترنتی صورت می دهد.

به خاطر همین موضوع هم موسسه ثبت شرکت در تهران (ذهن ناب) در این جا مراحل ثبت نام اینترنتی را به صورت زیر ارائه می نماید.

برای انجام این کار باید مراحل زیر را طی نمود:

نخست وارد سایت اداره ثبت شرکت ها شوید

راهنمای درخواست پلمپ دفاتر اشخاص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت ها

اطلاعات متقاضی حقوقی

درصورتی که متقاضی پلمپ دفاتر شخص حقوقی باشید (پلمپ دفاتر چیست) و اطلاعات مربوط به آن در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد باید از قسمت اطلاعات متقاضی پلمپ بخش مشخص شده مربوط به این شخص حقوقی انتخاب نمود.

پلمپ دفاتر در سال 99

زمانی که این شخص حقوقی انتخاب شود، بخش های مختلفی که باید در سیستم ورود اطلاعات کرد، تغییر خواهد نمود. نخست شما باید تابعیت و بعد شناسه ملی شخص حقوقی را وارد نمود. بعد از آن نیز شماره تلفن ثابت و کد پستی شخصیت حقوقی، درست بر اساس اطلاعات شناسه ملی را وارد اطلاعات کرد.

توجه: باید دقت شود که اطلاعات وارد شده مطابق شناسه ملی باشد وگرنه کاربر بای خطا مواجه می گردد.

اطلاعات متقاضی پلمپ دفاتر

در این مرحله نیز باید اطلاعات “آدرس محل اخذ دفاتر پلمپ شده” وارد اطلاعات شود.

کاربران محترم توجه کنید که دفاتر پلمپ شده ، تنها بعد از پلمپ با توجه به استان/شهر مقصد و نشانی مربوط، به کد پستی درج شده در زیر جهت درخواست کننده فرستاده می شود. لذا کاربران باید در وارد نمودن این اطلاعات دقت مورد نیاز را به خرج دهند.

درصورتی که شهر مد نظر کاربران، در اطلاعات ارائه شده موجود نباشد، پس آن شهر هنوز به سامانه مکانیزه پلمپ دفاتر جاری ملحق نشد است. پس کاربران باید جهت درخواست دفاتر پلمپ خود به شیوه مرسوم قدیمی عمل کنند.

اخذ دفاتر پلمپ

اطلاعات شخصیت حقوقی

باید در این صفحه کاربر اطلاعات شخص حقوقی را با دقت مشاهده و بررسی کند. در صورت مشاهده هر نوع مغایرت و یا نادرست بودن اطلاعات به واحد ثبتی مربوطه مراجعه کنید.

توجه: کاربران محترم باید دقت داشته باشند که دفاتر بعد از پلمپ به نشانی که در این صفحه نمایش داده شده است، ارسال خواهد گشت. لذا در صورت درستی اطلاعات نشانی شخص حقوقی اطمینان پیدا کنید.

پلمپ دفاتر

بعد از کلیک کردن روی “تایید اطلاعات شخص حقوقی” و همین طور کلید “گام بعدی” تمامی اطلاعات شخص حقوقی از سوی کاربر تایید شده است و در صفحه بعدی مطابق همین اطلاعات به کاربران شماره پیگیری اختصاص داده می گردد.

اطلاعات که اظهارنامه را تکمیل می کنند:

پیش از هر چیز دیگری کاربران می توانند شماره پیگیری خود را در این صفحه مشاهده کنند.

دراین صفحه نخست باید سمت تکمیل کننده اظهارنامه مشخص شود و بعد اطلاعات مربوط به یکی از اعضا هیئت مدیره در پایین صفحه وارد اطلاعات می گردد. اسامی سایر اعضاء هیئت مدیره در صفحه بعد وارد می شود.

اطلاعات مربوط به هیئت مدیره شرکت یا موسسه

اطلاعات سایر اعضای هیئت مدیره شرکت یا موسسه در این صفحه وارد خواهد گشت. اطلاعاتی مانند: نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، کدپستی و…
باید بعد از وارد ساختن اطلاعات هر کدام از اعضاء، کلید “ثبت اطلاعات شخص” را زد. بعد از کلیک کردن بر روی این کلید اطلاعات در پایین صفحه به نمایش در می آید و نوبت به وارد کردن اطلاعت شخص بعدی می رسد.

پلمپ دفاتر قانونی 99

توجه: باید دقت شود که اطلاعات اشخاص با تابعیت ایرانی باید بر اساس کد ملی شخص باشد.

درصورتی که کاربران بخواهند که اطلاعات هر یک از اشخاص را مشاهده کنند می توانند بر روی علامت 047 کلیک کنند.

و چنانچه هم که بخواهید اطلاعات یک شخص را حذف کنید می توانید بعد از مشاهده اطلاعات آن شخص به وسیله کلید 047 با استفاده از کلید “حذف شخص” آن شخص را حذف کنید و در پایان هم می توان توسط کلی “گام بعدی” وارد صفحه بعدی شد.

صفحه سمت هیئت مدیره شرکت یا موسسه

شما در این صفحه می توانید سمت اعضاء هیئت مدیره که در صفحه قبل اطلاعات آن ها وارد شده است را مشخص نمایید. نخست عضو هیئت مدیره را مشخص می کنیم. سپس در مقابل آن سمت او را مشخص می نماییم. مدت زمان تصدی که محدود می باشد و یا نامحدود و تاریخ شروع سمت هم که از تقویم مشخص شده انتخاب می شود.

سمت هیئت مدیره شرکت

در اینجا نیز وضعیت حدود حق امضاء اعضاء هیئت مدیره را مشخص می نماییم. بعد سمت عضو هیئت مدیره را تعیین می نماییم. بعد از وارد ساختن تمامی اطلاعات ستاره دار مربوط به سمت هیئت مدیره، با استفاده از کلید “ثبت سمت شخص” سمت شخص ثبت می گردد و می توان سمت فرد دیگر را وارد اطلاعات نمود.

شما می توانید با استفاده از علامت 047 اطلاعات مربوط به سمت هر شخص را مشاهده و یا اینکه آن را ویرایش نمایید. درصورتی که شما بخواهید که اطلاعات یک شخص را حذف کنید؛ می توان توسط کلید “حذف سمت شخص” اطلاعات او را حذف کنید. باید دقت شود که برای حذف اطلاعات هر شخص باید پیش از آن بر روی علامت 047 کلید کرد تا اطلاعات وی نمایش داده گردد.

در پایان هم توسط کلید “گام بعدی” وارد صفحه بعدی خواهید شد.

صفحه دفتر مورد تقاضا

در این صفحه هم “دفتر مورد تقاضا شخص” دفتر کل و روزنامه و همین طور “تعداد برگ های دفتر” و تعداد جلدهای دفتر به وسیله متقاضی مشخص می شود.

صفحه دفتر مورد تقاضا

نخست دفتر روزنامه، تعداد صفحات و تعداد جلد را انتخاب می نماییم و بعد کلید ذخیره را کلیک می نماییم. بعد دفتر کل، تعداد صفحات و تعداد جلد را انتخاب می نماییم و بعد کلید ذخیره را کلیک کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات دفتر مورد تقاضا، باید کلید “ذخیره دفتر مورد تقاضا” برای ذخیره اطلاعات کلیک گردد.

درصورتی که لازم است که اطلاعات وارد شده حذف شوند می توان با استفاده از “حذف دفتر مورد تقاضا” این کار را انجام داد.

صفحه تایید صحت اطلاعات

این صفحه از دو بخش تشکیل شده است . “اظهارنامه پلمپ دفتر تجاری” و”مدارک مورد نیاز” باید متقاضی در این صفحه درستی اطلاعات خود را تایید کند. می توان این کار را با کلیک نمودن بر روی “تایید اظهارنامه پلمپ و مدارک مورد نیاز” انجام داد.

صفحه تایید صحت اطلاعات

در صفحه “مدارک مورد نیاز” تمامی مدارکی که متقاضی باید آن را آماده سازد مشخص می گردد.

مدارک مورد نیاز

درصورتی که صحت کلیه اطلاعات از سوی متقاضی تایید شود، توسط کلید “پذیرش نهایی” تمامی اطلاعات درخواست به سازمان ارسال خواهد گشت.

دفاتر خاص پلمپ

درصورتی که کاربر نیازمند دفتر خاصی باشد (دفاتر خاص دفاتری هستند که با توجه به الزامات شرکت ها و موسسات، به وسیله شخص متقاضی تهیه و چاپ می شود و متقاضی باید بعد از پایان مراحل درخواست و تایید نهای، به ادارات پست مرکز استان یا شهرستان و در تهران به منطقه 13 پستی واقع در خیابان کارگر جنوبی – چهارراه لشکر مراجعه کرده و دفاتر خود را تحویل دهد.
می تواد بر روی ” فاتر خاص” کلیک کند.) بعد از ثبت تمامی اطلاعات این صفحه می توان توسط کلید “گام بعدی” وارد صفحه بعدی شد.

مدارک پلمپ دفاتر اشخاص حقوقی جهت پست کردن

 • ارائه اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر مهر و امضاء شده اخذ شده از اینترنت
 • ارائه تصویر آخرین روزنامه رسمی شخصیت حقوقی
 • ارائه اصل یا کپی وکالتنامه و یا معرفی نامه در مورد اشخاص دولتی

مدارک پلمپ دفاتر اشخاص حقیقی جهت پست کردن

 • ارائه اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر مهر و امضاء شده اخذ شده از اینترنت
 • کپی کارت ملی متقاضی پلمپ دفاتر
 • کپی پروانه کسب و یا جواز فعالیت کسبی

مهلت ارسال دفاتر پلمپ به اداره پست

مدارک فوق باید حداکثر در طی سه روز از طریق باجه های پستی به صورت پیشتاز به آدری زیر فرستاده شود:

آدرس: تهران ، تقاطع خیابان میر داماد با اتوبان مدرس پلاک 275 کد پستی 191891336

نکته: بعد از ارسال مدارک و دریافت کد پیگیری درخواست سایت اداره ثبت شرکت ها بخش پلمپ دفاتر را انتخاب نمایید و بعد شماره پیگیری و تاریخ تحویل مدارک به پست را وارد کرده و بر روی ارسال اطلاعات پستی کلیک نمایید.

پیگیری پلمپ دفاتر ارسال شده

پیگیری مرسوله پستی بعد از ارسال توسط شماره پیگیری در سامانه اداره ثبت شرکت ها امکان پذیر می باشد. کاربران محترم دقت داشته باشند که بعد از پذیرش نهایی درخواست، درصورتی که مدارک مورد نیاز در زمان تعیین شده به ثبت شرکت ها ارسال نشود سبب بی اعتباری درخواست ارائه شده خواهد گشت.

صفحه ارسال اطلاعات پستی

بعد از اینکه شما بر روی کلید “پذیرش نهایی” کلیک کردید صفحه زیر نمایش داده می گردد که شامل اطلاعات درخواست مد نظر متقاضی می باشد.

در این صفحه “اطلاعات پستی” مربوط به مدارک ارسال شده هم موجود می باشد. متقاضیان گرامی باید بعد از ارسال مدارک از طریق پست، شماره بارکد پستی، تاریخ تحویل مدارک به پست و نوع مدرک چاپی خود را در این قسمت مشخص کنند و توسط کلید “ارسال اطلاعات پستی” اطلاعات مربوط به ارسال مدارک به پست را به سازمان ثبت اسناد ارسال کنند.

کاربران محترم دقت داشته باشند که ورود و ارسال اطلاعات پستی الزامی می باشد.

اوراق پلمپ دفاتر تجاری

پس از پذیرش نهایی شما باید دو نسخه پرینت بگیرید.

 • نسخه اول اظهارنامه پلمپ دفاتر
 • نسخه دوم رسید پذیرش درخواست پلمپ

که شما باید هر دو نسخه را پس از پایان کار پرینت گرفته و نسخه اظهارنامه را به همراه مدارک به اداره پست مربوطه ببرید و به اداره ثبت پست نمایید. توسط کلید “چاپ رسید پذیرش درخواست پلمپ” رسید از سوی سیستم به کاربران از درخواست ارائه می گردد.

در صفحه “مدارک مورد نیاز” تمامی مدارک لازم که متقاضی باید آن ها را آماده کند مشخص می گردد. توسط کلید “چاپ رسید پذیرش درخواست پلمپ” رسید از سوی سیستم به کاربران از درخواست ارائه می گردد. در پایان نیز باز یادآور شویم که پس از ثبت درخواست اینترنتی پلمپ دفاتر، ارسال مدارک از طریق دفاتر پستی منتخب الزامی می باشد.

هزینه پلمپ دفاتر چقدر است

برای کسب اطلاع از مراحل و هزینه های ثبتی پلمپ دفاتر با ما تماس بگیرید. شماره تماس در زیر گذاشته شده است .

پس از ارسال مدارک

پس از ارسال مدارک از طریق پست و درج شماره رسید مشتری در بخش درخواست پی گیری پرتال اداره ثبت شرکت ها، مدارک توسط کارشناسان اداره ثبت شرکت ها مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت عدم مغایرت مدارک ارسالی با اطلاعات که در اداره ثبت شرکت ها وجود دارد، درستی اطلاعات تایید می گردد و اجازه پرداخت وجه دفاتر و پلمپ آن ها صادر می شود و افراد می توانند به سایت پرداخت مراجعه نموده و پرداخت را به صورت اینترنتی انجام دهند.

موسسه ثبت شرکت ذهن ناب با دارا بودن کارشناسانی مجرب در خصوص مسائل ثبتی مهیای ارائه خدمات به شما عزیزان در این زمینه می باشد. با ما تماس بگیرید.

09122938218

02188660581

برخی سوالات متداول در زمینه پلمپ دفاتر قانونی


1. بسته ارسالی دفاتر شامل کدام دفاتر می باشد؟

جواب: شامل دفتر روزنامه و دفتر کل می باشد که به صورت مهر و موم شده برای متقاضی ارسال می شود.

2. دفاتر سال آینده را چه موقع می توان اخذ نمود؟

جواب: دفاتر پلمب سال آینده را می بایست در سال جاری اخذ کرد.

3. اخذ دفاتر پلمپ اجباری می باشد؟

جواب: بله طبق قانون تجارت هر شخصیتی که دارای فعالیت اقتصادی است ملزم به دریافت دفاتر می باشد.

4. دفاتر پلمپ را اگر گم کنیم چه باید بکنیم؟

جواب: اگر دفاتر پلمپ را گم کرده اید اول مجدد دفاتر پلمپ سال جاری را اخذ نمایید و بعد حتما به اداره مالیات مراجعه کنید و موضوع را اطلاع دهید.