کارت عضویت اتاق بازرگانی

کارت عضویت اتاق بازرگانی , هزینه کارت عضویت اتاق بازرگانی + مدارک لازم : کارت بازرگانی برای افراد واجد شرایط از طرف اتاق بازرگانی صادر می شود و این کارت زمانی صادر می شود که افراد متقاضی شرکتی برای خود ثبت کرده باشند. برای درک بهتر مفهوم کارت بازرگانی ابتدا باید به کامل با اتاق بازرگانی آشنا شوید، اتاق بازرگانی در حقیقت سازمانی می شود که در تمامی زمینه های تجاری و غیر نفتی فعالیت می کند و از افرادی که دارای کسب و کار تجاری هستند و به صورت گسترده در این زمینه فعالیت می کنند تشکیل شده است. هدف از تشکیل این نهاد هماهنگ کردن بخش های مختلف صنایع، بازرگانی، معدنی و کشاورزی می باشد. ما در این مقاله به طور کامل به شرح اتاق بازرگانی و نحوه دریافت کارت بازرگانی پرداخته ایم همچنین شما در این قسمت با تمامی وظایف و اختیارات اتاق بازرگانی آشنا خواهید شد.

اتاق بازرگانی هم در شهرستان ها و هم در شهرهای بزرگ تشکیل می شود با این تفاوت که در شهر ها اتاق های بازرگانی حتماً باید دارای هیئت رئیسه، شورای عالی نظارت صنفی ایران و هیئت نمایندگان تشکیل می شود در حالی که در شهرستان ها فقط از هیئت رئیسه و هیئت نمایندگان تشکیل می شود و نیازی به وجود شورای عالی نظام صنفی و نماینده نیست.

کارت عضویت اتاق بازرگانی

چگونه می توان عضو اتاق بازرگانی شد؟

همه افراد متقاضی می توانند در صورت داشتن شرایط لازم و مدارک مورد نیاز عضو اتاق بازرگانی شوند. طبق مصوبه، قانون و آیین های نظارتی که برای عضویت در اتاق های بازرگانی وجود دارد هیچ محدودیتی برای افراد حقیقی و حقوقی در صورت داشتن شرایط و مدارک لازم وجود ندارد.

افراد حقیقی برای عضویت در اتاق بازرگانی چه مدارکی نیاز دارند؟

 • ابتدا داشتن سن قانونی مورد پذیرش برای عضویت که افراد متقاضی باید حداقل ۲۳ سال تمام داشته باشند یعنی صرفاً ۱۸ سال تمام برای عضویت ملاک نیست.
 • ارائه کپی برابر اصل از مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه ای که مورد تائید و پذیرش باشد.
 • ارائه کارت پایان خدمت و گواهی معافیت از خدمت
 • ارائه ۲ قطعه عکس رنگی ۳*۴ پرسنلی
 • تکمیل و امضا نمودن تعهد نامه عضویت در اتاق بازرگانی که توسط شورای عالی تنظیم شده.
 • پرداخت هزینه حق عضویت در اتاق بازرگانی

اشخاص حقوقی برای عضویت در اتاق بازرگانی به چه مدارکی نیاز دارند؟

 • ارائه کارت عضویت اتاق بازرگانی اشخاصی که در شرکت مشغول به فعالیت هستند و از اعضای شرکت می باشند.
 • پرداخت هزینه مورد نیاز برای حق عضویت در اتاق بازرگانی
 • ارائه گواهی نشان دهنده شماره ثبتی شرکت در اداره امور ثبت شرکت ها
 • ارائه مدارک نشان دهنده از تاسیس شرکت و تاریخ تأسیس شرکت
 • ارائه آخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت و روزنامه رسمی که آگهی های شرکت در آن منتشر شده است.
 • ارائه و در دسترس داشتن شناسه ملی شرکت
 • ارائه کپی برابر اصل از مدارک شناسایی رسمی مدیر عامل مانند کارت ملی و شناسنامه که کپی آن باید واضح و خوانا بوده و جوهر پخشی نداشته باشد.
 • ارائه ۲ قطعه عکس رنگی پرسنلی از مدیرعامل شرکت.

برای عضویت در اتاق بازرگانی برای صنایع مختلف باید تعهد نامه ای تکمیل شود که یک نمونه از تعهدنامه برای عضویت در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی به صورت زیر می باشد:

بسمه تعالی

اینجانب ……………….. ( در این قسمت نام اشخاص حقیقی و یا حقوقی که متقاضی عضویت در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی هستند ذکر شود.) متقاضی عضویت در اتاق بازرگانی صنایع و معادن ………………………………….. ( در این قسمت باید نام استان و یا شهرستانی که قصد عضویت در آن را دارید ذکر شود.) بدین‌وسیله متعهد می شوم.

اتاق بازرگانی چه وظایف و اختیارات دارد؟

در حالت کلی می توان گفت وظیفه اتاق بازرگانی جلوگیری از قاچاق کالا و افراد تولید و مصرف محصولات تولید داخل کشور می باشد. در این اتاق تصمیمات مختلفی در رابطه با واردات و صادرات کالا های مختلف گرفته می شود که هدف بیشتر این تصمیمات جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور می باشد تا از این طریق باعث افزایش مصرف کالای داخل شوند. به این منظور نیز کار های مختلفی از جمله بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی می کنند تا مانع مصرف کالا های خارجی شوند.

برخی از وظایف اتاق بازرگانی عبارت است از:

 • به سرمایه گذاران اطمینان می دهد تا بتوانند برای سرمایه گذاری مطمئن تر عمل کنند. در واقع اتاق بازرگانی تجار را برای سرمایه گذاری ترغیب می کند.
 • بررسی شرایط کسانی که تقاضای کارت بازرگانی دارند و صدور کارت توسط افراد اتاق بازرگانی برای افراد متقاضی
 • با کشور های دوست و همسایه ای که در زمینه ای با یکدیگر فعالیت مشترک دارند اتاق های مشترکی را برگزار می کنند تا بتوانند هماهنگی های لازم را برای گسترده و بهتر فعالیت انجام دهند.
 • هماهنگی و همکاری با سایر دستگاه های اجرایی و رسمی کشور جهت بهبود اوضاع اقتصادی و فعالیت های غیر نفتی
 • شناسایی و بهبود کالا های صادراتی کشور
 • شناسایی و واردات کالا های مرغوب تر به کشور و جلوگیری از واردات محصولات بی رویه ای که در داخل کشور نیز به تولید می رسد.

نحوه دریافت کارت عضویت اتاق بازرگانی

افراد حقیقی و حقوقی برای دریافت کارت بازرگانی باید به سایت به آدرس http://tccim.ir/cscs.tccima.ir.aspx مراجعه کنند که برای این کار باید عضو سایت شوند برای عضویت در سایت برای افراد حقیقی ارائه شماره ملی و برای اشخاص حقوقی شناسه ملی شرکت مورد نیاز می باشد. بعد از عضویت، افراد باید تمامی مدارک و اطلاعات مورد نیاز را به طور صحیح وارد سامانه کنند و در آخر نیز باید هزینه ای برای حق عضویت پرداخت کنید که با داشتن رمز دوم می توانید آن را پرداخت کنید. توجه کنید که اگر می خواهید سریع کارت عضویت دریافت کنید بهتر است از موسسه ها کمک بگیرید زیرا آن ها با داشتن تجربه و اطلاعات زیاد می توانند مراحل دریافت کار عضویت را کوتاه تر کنند.

هزینه مورد نیاز برای دریافت کارت عضویت اتاق بازرگانی چقدر می باشد؟

هزینه صدور کارت عضویت از هزینه عضویت در اتاق بازرگانی بیشتر می باشد که برای اطلاع دقیق از قیمت ها شما باید از موسسه ها کمک بگیرید. توجه کنید که اگر برای دریافت کارت عضویت اتاق بازرگانی از موسسه ها کمک بگیرید مطمئناً هزینه شما بیشتر خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *